Bankalar Personel Çıkarıyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalar son zamanlarda şube kapatmaya ve personel çıkarmaya başladı. Bu olumsuz gelişmelerin nedeni olarak ekonomide yaşanan kararsızlık gösteriliyor. Yani ekonomide yaşanan belirsizlikler bankaları da olumsuz etkilemiş durumda.

Ekonomide meydana gelen olumsuz gelişmeler ve belirsizlikler bankaları da olumsuz şekilde etkiledi. Bankalar şube kapatmaya ve personel çıkarmaya başladılar. Üstelik ekonomi alanında söz konusu gelişmelerin devam etmesi hâlinde bankalar şube kapatmaya ve personel çıkarmaya devam edebilirler. Bankaların personel çıkarmalarının en önemli sebepleri arasında işlem giderlerini kısmaya gereksinim duymaları geliyor.

Bankaların yaşadığı bu sorunların büyüklüğünü anlamak için Türkiye Bankalar Birliğinin gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına bakmak gerekiyor. Buna göre 2017 yılında ekonomik alanda yaşanan kararsızlıklar ve ekonomik büyümenin yavaşlaması bankaları çok etkiledi. Bu yüzden kredi masrafları ve faiz oranları yükseldi ve müşteriler daha az kredi çekmeye başladılar.

Bankaların Yaşadığı Sorunlar

Aslına bakarsanız bankalar bu durumdan 2016 yılında etkilenmeye başladılar. 2016 yılında ekonomik açıdan bir kararsızlık ve büyümede yavaşlama yaşanmaya başladı. Bu yüzden de esas şube kapatmalar ve işten çıkarmalar o zaman başladı. Dediğimiz gibi, Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre bankalar 2016 yılından bu yana toplam 1020 banka personelini işten çıkardılar ve 412 banka şubesini kapattılar.

Söz konusu sayılar oldukça yüksek. Endişe verici taraf ise bu şube kapatmaların ve işten çıkarmaların devam edecek olması. Çünkü ekonomide yaşanan sıkıntıların arkası gelecek. Dolayısıyla bankalar işlem maliyetlerini düşürmek için işten çıkarmalara devam edecek. En kötüsü de şube kapatmaya devam edecek. Türkiye Bankalar Birliğinin verdiği raporda bankaların yaşadığı sorunlar yer almakta. Buna göre, şu anda Türkiye’de bulunan ekonomik koşullar bankalar için ciddi maliyet oluşturmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   EFT Saat Kaçta Başlar, EFT Saatleri Kaçta Biter?

Banka Şubelerinin Ödemek Zorunda Oldukları Harçlar

Üstelik banka şubelerinin her yıl ödemek zorunda olduğu harç da bankaları zor durumda bırakmakta. Burada banka şubelerinden her yıl alınan harçlardan yani harç uygulamasından söz edilmekte. Bu harç uygulaması bankaları olumusuz şekilde etkilemekte. Raporda yer alan en ürkütücü unsur, bankların yeni şube açma yönünde bir isteklerinin olmamasıdır. Bu da ekonomik anlamda müşterileri etkileyecektir.

Bankaların şube kapatması ve personel çıkarması bir süre boyunca işsiz sayısının artıracağı haberini verdiği gibi ekonomik krizin kapıda olabileceğini de haber vermektedir. Türkiye Bankalar Birliğinin raporunda yer alan diğer sayılar işte bu sorunlara parmak basmaktadır. Buna göre sistemde kayıtlı 52 yatırım ve mevduat bankası vardır.

Bunların şube sayıları 2017 yılının ilk ayında 10,781’dir. Ancak 2016 yılının ilk çeyreğine bakıldığında bu sayının 11,093 olduğu görülmektedir. 2017 yılının ilk ayında çalışan sayısına bakıldığında ise bu sayının 196,699 olduğu görülmektedir. Bu sayıyı 2016 yılının ilk çeyreğinde belirlenen çalışan sayısı ile karşılaştırdığımızda bir azalma olduğunu fark ediyoruz. Zira 2016 yılının ilk çeyreğinde bankalarda çalışan toplam personel sayısı 201,204 idi. Bu sayılara baktığımızda 2017 yılının ekonomi açısından pek de parlak geçmeyeceğini ön görebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.