Bankalar öğrencilere belirli koşullarla kredi verebilirler. Ancak kredi alan kişiler genellikle ebeveynlerdir. Bankaların öğrencilere hangi koşullarla kredi verdiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bankaların öğrencilere kredi verip vermediği konusunda en çok soru soran kişiler öğrencilerdir. Bankalar öğrencilere sadece belirli koşullarla kredi verirler. Yani öğrencilerin bankadan kredi alabilmeleri oldukça zordur. Öğrencilerin bankadan kredi alabilmeleri için bankaların öne sürdüğü koşulları sağlamaları şarttır. Bankaların öğrencilere hangi koşullarla kredi verdiklerini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Bankalar Öğrencilere Hangi Koşullarla Kredi Verirler?

Bankadan kredi almak istiyorsanız ve öğrenci iseniz bankaların öğrencilere kredi verme koşullarını bilmelisiniz. Bankalar kredi talep eden her öğrenciye kredi vermezler. Bunun için öncelikle kredi alma koşulları hakkında bilgi edinmeniz şarttır. Öğrenci olarak bankadan kredi talep etmek için sağlamanız gereken koşullar şunlardır:

  • 18 yaşından gün almış olmak
  • Öğrenciliğin yanı sıra düzenli maaşı olan ve sigortalı olarak bir işte çalışmak (Yarı zamanlı gibi)
  • Yeterli gelire sahip olmak
  • Maaşını belgeleyebilmek (Maaş bordrosunu ibraz edebilmek)
  • Yüksek kredi puanına sahip olmak

Öğrenci olarak kredi çekmek istiyorsanız bir işte yarı zamanlı olarak ya da boş zamanınızı dolduracak şekilde çalışmanız ve gelir elde etmeniz şarttır. Bazı öğrenciler gece vakit ayırarak bir işte çalışabilmekte ya da sadece yarı zamanlı yani sabahtan öğleye, öğleden akşama ya da akşamdan gece vakitlerine kadar çalışmaktadırlar. Bu şekilde para kazanmakta ve okul masraflarını karşılamaktadırlar.

Bankadan kredi alabilmeniz için çalıştığınız işte işverenin sizi sigortalaması yani sigortalı olarak çalışmanız şarttır. Ayrıca kredi puanınız da yüksek olmalıdır. Aylık geliriniz de kredi borcunuzun taksitlerini ödemenize yetmelidir. Örneğin yarı zamanlı çalışarak 750 TL ücret alıyorsanız bu gelirinizin ancak ve en fazla yarısını kredi borcunuzun taksitlerini ödemek üzere ayırabilirsiniz. Bankalar taksitlerinizi maaşınızın yarısını geçmeyecek tutarlara bölmektedirler.

Bankalardan Kredi Alamazsanız Ne Yapmalısınız?

Bankalardan kredi almak için gerekli koşulları sağlayamıyorsanız ve fakat mutlaka krediye ihtiyacınız varsa sizin için ebeveynlerinizden birinin kredi çekmesi gerekecektir. Eğer öğrenciyseniz ve çalışmıyorsanız yani geliriniz yoksa bankalar size kredi vermeyeceklerdir. Yapmanız gereken şey bankadan annenizin ya da babanızın sizin için kredi çekmesidir. Bu şekilde masraflarınızı karşılamanız mümkündür.

Ebeveynler bankadan ihtiyaç kredisi ya da eğitim kredisi adı altında kredi çekebilirler. Çocuklarının okul masraflarını, kurs ya da üniversite masraflarını, yurt masraflarını ve benzeri masrafları karşılamak için kredi çekmektedirler. Özel okul taksitlerini ve hatta yurt dışı eğitim masraflarını karşılamak için bankalardan kredi çekmek mümkündür.

Ebeveynlerin çoğu çocuğunu yurt dışındaki okullarda okutmak istemekte ve bunun için bankadan kredi almayı göze almaktadır. Bildiğiniz gibi yurt dışında okul okumak çok masraflıdır. Bunun için bankalar yurt dışı eğitim kredisi vermektedirler. Ancak bu kredilerin faiz oranı diğer kredilere göre daha yüksektir.