Bankaların kredi kullandırmaları kasalarının dolması konusundaki en büyük kaynaklarıdır. Bu nedenle bankalar daha fazla para kazanmak için daha fazla kredi kullandırmayı amaçlar. Ancak bazı durumlarda banka kredi onayı vermez. Peki, bankalar neden kredi vermez?

Bankanın kredi onayı vermemesinin en önemli nedeni kişinin kredi notu ortalmasının düşük olmasıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi onayı almaları zorlaşırken aynı zamanda kara listede olan kişilerin de kredi onayı almaları mümkün değildir. Ancak kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunulması durumunda kredi notu düşük olanların kredi onayı alma şansı artabilir.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankaların gerek kredi faiz oranlarının daha yüksek olması gerekse de kredi dosya masraflarının daha fahiş olması gibi olumsuzlar bulunur. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi skoru ortalamalarını yüksek tutabilmek adına kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapmaya çalışmaları gerekir. Aynı zamanda sigortalı çalışma süresi ve aylık belgelenebilir gelir tutarı da kredi notu ortalaması için önemli olan bilgiler arasında yer almaktadır.