Bankaların kredi notuna bakmasının nedenini pek çok kişi merak etmektedir. Kredi notunun önemli olduğu bilinse de neden önemli olduğu pek bilinmemektedir. Bankaların kredi notuna neden baktıklarını ve neden kredi notunu bu kadar çok önemsediklerini bilmiyorsanız yazımızı okuyun.

Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerin öncelikle kredi notlarına bakarlar. Çünkü kredi talebinde bulunan kişiye kredi verip vermeyeceklerine ancak bu şekilde karar verirler. Kredi notu, bankaların müşteri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Kredi notu bankanın müşteri hakkında öğrenmek istediği hemen hemen her türlü bilgiyi verir. Çünkü kredi notu müşterinin ödeme alışkanlıkları hakkında, borcu olup olmadığı hakkında, kara listede olup olmadığı hakkında bilgi verdiği gibi borçlarını zamanında ödeyip ödemediği konusunda da bilgi verir. Bu yüzden bankalar kredi talebinde bulunan kişinin kredi talebini onaylayıp onaylamama konusunda karar vermek için müşterinin kredi notuna bakar. Ancak elbette bankaların göz önüne aldığı tek unsur kredi notu değildir. Müşterinin varlıklarına, mallarına, hesabına, maaşına ve borçlarına da bakılır. Kişinin sosyal güvencesinin olup olmaması da önemli bir unsurdur.

Kredi notunuzu oluşturan unsurlar kredi notunuzun neden bu kadar önemli olduğu konusunda size daha çok ayrıntı verecektir. Kredi notunuzu etkileyen çok sayıda etken vardır. Bunlar Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10) şeklinde sıralanmaktadır. Özellikle bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışlanlıklarınızın kredi notunuza en çok etki eden unsur olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Borcunuzu zamanında ödeyip ödemediğiniz, kredi borcu taksitlerinizi aksatıp aksatmamanız ve ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzun ne kadarlık tutarını her ay ödediğiniz bu durumda çok büyük önem arz etmektedir. Kredi kartı borcunuzun her ay gelen ekstresinin sadece asgâri tutarını ödüyorsanız ve bu sizi rahatlatıyorsa bunu bir daha düşünmenizde yarar vardır. Çünkü ekstrenizin sadece asgâri tutarını ödemeniz kredi notunuzu düşürecektir. Bu durumda kredi notunuzun yüksek olması için ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Bankalardan istediğiniz tutarda ve kefilsiz olarak kredi alabilmeniz için kredi notunuzun 1500’ün üzerinde olması gerekmektedir. Ancak elbette bankaların kredi vermesi için bunun yanında başka koşulların etkisi de söz konusu olabilmektedir. Maaşınız, sosyal güvenceniz ve varlıklarınız gibi koşullardır bunlar. Herkesin kredi notu Kredi Kayı Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınmıştır. Kredi notunuzu hemen öğrenmek isterseniz Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Bu platform, sizin hem kredi notunuzu anında öğrenmenizi hem de risk raporunuzu edinmenizi sağlayacaktır. Üstelik T.C. kimlik numaranızla ve telefon numaranızla üye olmanız mümkündür. Eğer kredi notunuzu her ay öğrenmek ve risk raporu almak isterseniz Findeks aylık paketlerden yararlanabilirsiniz.