Bankadan Neden Kredi Çekemiyorum?

Bankadan kredi çekmek son yıllarda nakit ihtiyacı duyan herkesin ilk tercihi olurken bankadan kredi çekmek istiyorum diyen kişilerin ise bankadan kredi onayı alabilmek için belirli kriterlerin taşınması gerekir. Peki, “bankadan kredi çekemiyorum?” diyen kişilerin ne yapmaları gerekiyor?

Banka Neden Kredi Vermez?

Bankadan kredi çekmek aslında bankadan borç para almak anlamına gelmektedir. Bankalarda kar amacı ile çalışan kurumlar olduğu için tıpkı insanlar gibi sadece güvendikleri ve krediyi geri ödeyeceğine inandığı kişilere kredi kullandırmayı tercih etmektedir. Bu nedenle özellikle de daha önce bankadan kredili ürünler kullanan ve bunların ödemesini yapmayan kişilerden oluşan kara listede bulunanlara kredi verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Hatta kara liste affı 2017 kampanyasından yararlanarak kara listeden çıkmak için dilekçe yazan kişiler dahi bankalar kendi veri tabanlarında bu listeleri sakladığı için kredi kullanma şansına sahip değildi. Peki, bankadan kredi çekmek için nelere dikkat edilmelidir ve bankadan kredi onayı nasıl alınır?

  • Bankadan kredi çekmek için öncelikle kredi notu sorgulaması yapın ve not ortalamanızı öğrenin. Kredi notu 1200 puan ve altında ise bu durumda bankadan kredi çekmeniz son derece zor olacaktır. Önceliği kreni notu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamanızı yükseltmeye verin. Kredi notu 800 puan ve altında ise hiçbir şekilde kredi kullanamazsanız. Kredi reddi kararı not ortalamanızı düşüreceği için asla kredi başvuru formu doldurmayın ve sabırlı olun.
  • Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakta olup kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmanız şansızını arttıracaktır. Ancak yine de kredi notu 1100 puan ve altında olan kişilerin mutlaka ipotekli kredi paketlerine başvuruda bulunması önerilir.
  • Kara listede olanlara kredi verilmediği için kara listedeyken kredi kullanmak için başvuruda bulunmaya çalışmayın. Yasal süre olan 5 yılı doldurana kadar kredi notunu yükseltmek için çalışmalara başlayın. Bankada hesap açın ve bu hesabı sürekli olarak çalıştırın. Tüm ödemeleri otomatik ödeme talimatı vererek hesaptan yapın. Bankanın sizin para giriş ve çıkışlarınızı takip etmesine izin verin.
  • Kredi başvuru reddi yaşadıysanız bu durumda bankayı arayarak kredi red nedenleri hakkında bilgi edinin ve bu nedeni ortadan kaldırmaya çalışın.
  • Maaşınızla orantılı olan kredi başvuru limitleri belirleyin. Asla maaşınızı aşan tutarda kredi başvurusunda bulunmayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Yükseltme Teknikleri Nelerdir 2018 ?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.