Bankadan ne kadar kredi çıkacağı, kredi almak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Bankadan kredi almak istiyorsanız fakat ne kadar kredi çıkacağını bilmiyorsanız yazımızı okuyun.

Bankalara her gün çeşitli kanallardan kredi başvurusu yapılmaktadır. Cep telefonundan SMS ile, çağrı merkezini arayarak, internet şubesinden, mobil bankacılık uygulamalarından ya da şubeden kredi başvuruları yapılmaktadır. Bu kredi başvurularının pek çoğu reddedilmekte bir kısmı onaylanmaktadır. Ancak onaylanan krediler zaman zaman müşterinin istediği tutarın altında olmaktadır.

Bankadan Ne Kadar Kredi Alınabilir?

Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda bankadan talep ettiğiniz kredi tutarı çok önemlidir. Çünkü talep ettiğiniz kredi tutarının sizin gelirinize uygun olması ve kredi notunuza göre talep edebileceğiniz bir tutar olması gerekir. Bu nedenle kredi başvurunusu yaparken çok dikkatli olmanız şarttır. Talep ettiğiniz kredi tutarının geri ödeme taksit tutarlarını gelirinizle karşılaştırmanız şarttır.

Bankadan alabileceğiniz kredi tutarının en üst sınırı gelirinizin 20 katıdır. Yani geliriniz 2500 TL ise banka size en fazla 50 bin TL kredi verecektir. Elbette burada sizin tek başınıza elde ettiğiniz geliri hesaba katıyoruz. Eğer evliyseniz bu durumda eşinizin de kendi gelirinin 20 katı kadar kredi çekmesi mümkün olabilir. Bu durumda ikinizin de 50 bin TL çekmesi olasıdır. Yani toplam 100 bin TL kredi çekebilirsiniz.

Bankadan alabileceğiniz kredinin aynı zamanda geri ödeme taksit tutarları da önemlidir. Yani 50 bin TL kredi çektiğinizde bankanın size bunun geri ödemesi için verdiği vade vardır. Geri ödeme taksit tutarları sizin maaşınızın yarısını geçmemelidir. Ancak evliyseniz bu durumda geri ödeme taksit tutarlarının sizin ve eşinizin aldığı maaşların toplamını geçmemesi gerekecektir. Eğer ailenizle yaşıyorsanız taksit tutarlarının ev halkının aldığı maaşın toplamının yarısını geçmemesi gerekecektir.

Bankadan alabileceğiniz kredi tutarı aynı zamanda sizin kredi notunuza da bağlıdır. Kredi notunuz düşükse yüksek tutarda kredi almanız mümkün olmayabilir. Yani banka size fazla miktarda kredi vermek istemeyebilir. Bu durumda kefil bulmanız ya da bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeniz gerekecektir.

Konut kredisi almak istediğinizde yine kredi notunuz ve geliriniz önemli hâle gelecektir. Bankalar konut kredisini, konutun değerinin yüzde 75’i kadar vermektedir. Ancak mortgage kredisi alırsanız evin değerinin yüzde 100’ü kadar kredi çekmeniz mümkün olabilir.

Taşıt kredisi almak istediğinizde sıfır kilometre araçlar için ya da ikinci el araçlar için bankadan kredi alabilirsiniz. Ancak bankalar taşıtların değerinin yüzde 100’ü kadar kredi vermemektedirler. Bankalar değeri 50 bin TL’ye olan taşıtlara değerin yüzde 75’i kadar kredi verirler. Değeri 50 bin TL’nin üstünde olan taşıtlar için ise 50 bin TL’ye kadar olan kısım için yüzde 75 kadar ve 50 bin TL’nin üstünde olan kısım için yüzde 50 kadar kredi verecektir.