Bankadan kullanabileceğiniz kredi tutarı aylık gelir tutarı ve sahip olduğunuz kredi notu ortalamasına bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle bazı kişiler bankadan 50 bin lira ihtiyaç kredisi kullanabilirken bazı kişilere 5 bin lira ihtiyaç kredisi dahi verilmemektedir. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce bazı önemli noktaları dikkate almanız gerekir.

Bankadan ne kadar kredi çekebilirim sorusunun ilk yanıtı aylık belgelenebilir gelir tutarınız ile yakından ilgilidir. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun aylık geliri ile dengeli olmayan bir kredi başvurusundan onay alması mümkün değildir. Kredi başvuru reddi yaşanması kredi notu ortalamasını aşağıya çekeceği için mutlaka bu konuda dikkatli olunmalı ve kredi hesaplama işlemi ile aylık ödenmesi gereken tutarın belirlenmesinin ardından kredi başvuru formu doldurulması gerekir.

Örneğin kişinin aylık geliri 2 bin lira ise bu durumda en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan bir kredi tutarı için kredi onayı alınması mümkündür. Bunun yanı sıra kişinin kredi notu ortalaması da önemli bir belirleyicidir. Kredi notu düşük olan kişilerin yüksek tutarlı kredi kullanmaları mümkün olmadığı için bu kişilerin kredi başvuru tutarlarını daha düşük tutmaları gerekir.