Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olmaları gerekir. Bu kriterleri taşıyan kişilerin kredi başvuruları kabul edilirken taşımayan kişilerin doldurduğu kredi başvuruları ise kredi red kararı verilerek sonuçlandırılır.

Kredi onayı almak isteyen kişilerin ise kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapmaları ve bu sorgulama sonuçlarına göre doğru kredi limitleri için başvuruda bulunmaları çok önemlidir.

Bana Ne Kadar Kredi Verirler?

“Bankadan ne kadar kredi çekebilirim?” sorusunun yanıtı kesinlikle kişinin kendi kredi notu ortalaması ve aylık gelir tutarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin daha yüksek kredi tutarları için onay alabildikleri doğru olmakla beraber burada önemli olan kişinin aylık geliri ile orantılı olan bir kredi başvurusunda bulunabilmesidir.

Yani “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” dememek için mutlaka kredi aylık ödemesinin belgelenebilir aylık gelir tutarı ile orantılı olması gerekir. Yani aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan bir kredi tutarı için onay alabilir.

Bu tutarın aşılması durumunda kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kredi onayı alması kesinlikle mümkün değildir. Yine ödemesi devam eden kredileriniz bulunuyor ise bu kredilerin ödemesi de aylık gelir tutarından düşülmeli ve kredi başvurusunda bulunulacak tutar buna göre belirlenmelidir.