Bankadan ne kadar kredi alınabileceği konusunda çok soru sorulmaktadır. Bankadan alabileceğiniz en yüksek kredi tutarının ne kadar olduğu konusunda ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Bankadan ne kadar kredi alabileceğiniz konusunda sorularınız varsa bu yazımızı okuyarak sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bankadan kredi talep ederken müşteriler genellikle ne kadar kredi talep etmeleri gerektiğini bilmezler. Ancak kredi talep etmeden önce yapmanız gereken hesaplamalar ve incelemeniz gereken ödeme planları vardır.

Bankadan En Fazla Ne Kadar Kredi Talep Edebilirsiniz?

Bankadan edebileceğiniz en fazla kredi tutarı sizin aylık geliriniz ile ilgilidir. Ayrıca evli olup olmamanız ve yaşadığınız evde bulunan kişilerin aylık gelirleri de sizin talep edebileceğiniz kredi tutarını etkileyen unsurlardır. Bankadan kredi talep etmeden önce tüm bu etkenleri göz önünde bulundurmanız şarttır.

Bankalar kredi talep eden müşterilerin kredi notunu ve risk raporunu incelerler ve değerlendirirler. Daha sonra talep edilen kredi tutarı ile müşterinin aylık gelirinin birbiriyle uyuşup uyuşmadığına bakılır. Buradaki en önemli husus kişinin talep ettiği kredi tutarının aylık taksit ödemelerinin aylık gelirinin yarısından fazla olmaması gerektiğidir.

Bankadan Talep Edebileceğiniz En Yüksek Kredi Tutarını Nasıl Hesaplamalısınız?

Bankadan talep edebileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplarken bekâr olup olmadığınızı ve evde yaşayan diğer bireylerin aylık gelirinin olup olmadığını hesaba katmalısınız. Aşağıda içinde bulunabileceğiniz olası durumlara göre talep edebileceğiniz en yüksek kredi tutarını nasıl hesaplayacağınızı görebilirsiniz.

Bekârsanız, tek başınıza yaşıyorsanız ve aylık geliriniz varsa:

Bu durumda bankaya herhangi bir teminat da göstermediğinizde alabileceğiniz kredi tutarı aylık gelirinizin 20 katı kadardır. Eğer aylık geliriniz 2000 TL ise bankadan en fazla 40 bin TL kredi alabilirsiniz. Size sunulacak vade seçenekleri de aylık 1000 TL’yi geçmeyen taksitler şeklinde olacaktır.

Bekârsanız, ailenizle yaşıyorsanız ve aylık geliriniz varsa:

Bekârsanız ve ailenizle yaşıyorsanız bu durumda evde bulunan kişilerin ve sizin toplam geliriniz üzerinden hesap yapılır. Bankadan toplam gelirin 20 katı kadar kredi talep edebilirsiniz. Bu durumda toplam gelirin yarısını geçmeyecek kadar aylık taksitler söz konusu olur.

Evliyseniz, sizin ve eşinizin aylık geliri varsa:

Evliyseniz ve hem sizin hem de eşinizin aylık geliri varsa bu durumda sizin ve eşinizin toplam gelirinin 20 katı kadar kredi talep etme olanağınız vardır. İkinizin de aylık gelirleri toplamının yarısını geçmeyecek kadar kredi taksitleri söz konusu olur.

Bankaya bir teminat gösterme durumunuz varsa:

Bankadan kredi talep ederken teminat gösterme durumunuz varsa talep edebileceğiniz kredi tutarı yükselecektir. Bu durumda bir gayrimenkulünüzü ipotekleyerek bankadan yüksek tutarlarda kredi talep edebilirsiniz. Gayrimenkulünüzün değeri kadar kredi çekmeniz mümkün olabilir. Ancak aylık kredi taksitleriniz aylık gelirinizin yarısını geçemez.

Bankadan konut kredisi ya da taşıt kredisi talep ederken de konutun ya da taşıtın yüzde 100’ü kadar kredi talep edemezsiniz. Sadece mortgage kredisi alırken konutun yüzden 100’ü kadar kredi almanız mümkün olur.