Bankadan Kredime İhtarname Geldi

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankadan kredi borcuna ihtarname gelmesi hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Bankalar kredi borcunuzun iki taksidini ödemediğiniz zaman size ihtarname gönderirler. Kredi borcu için bankaların gönderdiği ihtarname hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Bankadan kredi borcunuza ihtarname gelmesi size bankanın verdiği bir uyarıdır. Yani kredi borcunuzun iki taksidini de ödemediğinizde bankalar size uyarıda bulunur. Bu uyarı, borcunuzun bir taksidini daha ödemezseniz kredi borcunuzun yasal takibe düşeceğine dair bir uyarıdır. Bankalar bu ihtarnamede kredi borcunuzun ödemediğiniz taksitlerini belirtilen sürede ödemenizi isterler.

İhtarnameler banka tarafından noter aracılığıyla gönderilir. Yani bu ihtarname borcunuz henüz yasal takibe düşmeden gönderilir. İhtarnameyi yasal takibe düştüğünüz anlamında anlamamalısınız. Banka size borcunuzu ödemeniz için genellikle 30 günlük süre verir. Zaten ihtarnameyi okuduğunuzda bankanızın size borcunuzu ödemeniz için ne kadar süre verdiğini de görürsünüz.

Kredi ya da Kredi Kartı Borcunuzu Ödemeniz Şarttır

Bildiğiniz gibi kredi borcunuzu ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün içinde ödemediğinizde kara listeye alınırsınız. Kredi notunuz dibi bulur. İhtarname işte bu 90 günlük sürenin hemen hemen 60. günü itibariyle gönderilir. Size 30 günlük süre verilir.

Aslına bakarsanız banka, 90 günlük süre dolmadan önce size gerekli tüm bildirimleri yapar. Söz konusu durum sadece kredi borcunuz için değil kredi kartı borcunuz için de geçerlidir. Kredi kartı borcunuz için de size hemen hemen bu günlerde borcunuzu ödemeniz için ihtarname gönderilir.

İhtarnamede belirtilen süre içinde borcunuzu ödemezseniz ne olur? İhtarnamede belirtilen sürenin genellikle 30 gün olduğunu söyledik. Eğer bu 30 gün içinde söz konusu borcunuzu ödemezseniz banka, size belirttiği üzere yasal süreci başlatır. Yani icra kararı alınır. Bunun için dosyanız banka avukatına devredilecektir Ayrıca banka, avukat ve icra masraflarını da sizden alacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Vakıfbank'tan Kuruluş Yıl Dönümü Kredisi

İhtarname Geldikten Sonra Ne Olur?

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde ihtarname gönderildikten sonra da bu borcunuzu ödememekte ısrar ettiğinizde dosyanız banka avukatına verilir. Böylece banka kredi ya da kredi kartı borcunuzu sizden icra yoluyla tahsil etmeye çalışacaktır. Bu süreç içinde icra sürecinin başladığını zaten İcra Müdürlüğü’nün size gönderdiği ihtarname ile haber alırsınız. İcra Müdürlüğü size ihtarname gönderir ve borcunuzu yedi gün içinde ödemenizi ister.

Ayrıca İcra Müdürlüğü sizden borcunuza karşılık olarak bir mal bildirmenizi de ister. Üstelik bu süreçte avukat ve icra masrafları da sizden alınır. Eğer maaşınız varsa mal bildirimi yapmak yerine borcunuzun icra yoluyla maaşınızdan kesilmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda maaşınızın dörtte biri kredi borcunuzun tahsil edilmesi için kesilecektir. Yani evinizden kredi borcunuza karşılık mallarınızın alınması yerine maaşınızdan para kesilmesi daha sağlıklı bir yöntemdir.

İhtarname size taşıt kredisi borcunuz için gelirse zaten banka taşıtı ipotek ettirdiği için taşıta el koyabilecektir. Aynı durum konut kredisi için de geçerlidir. Konut kredisi borcunuzu ödemezseniz banka sizin konutunuza el koyacaktır. Eğer aldığınız kredi ihtiyaç kredisi ise ve bunu ödemezseniz bu durumda size yasal yaptırım uygulanabilir. Yani hapis cezası bile alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.