Bankadan Kredi Talebim Reddedildi Ne Yapmalıyım ?

Bankadan Kredi Talebim Reddedildi Ne Yapmalıyım ?
Bankadan Kredi Talebim Reddedildi Ne Yapmalıyım ?

Bankadan kredi talebinize red cevabı mı aldınız? Kredi talebinizin neden reddedildiği konusunda bir fikriniz yok mu? Kredi taleplerinin neden reddedildiğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Bankaya yaptığı kredi başvurusu reddedilen çok kişi vardır. Bu kişiler bankadan kredi talep ederler ve fakat taleplerine red cevabı alırlar. Banka tarafından müşterinin yaptığı kredi başvurusunun reddedilmesinin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin neler olabileceğiniz öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi Talebi Neden Reddedilir?

Bankadan kredi talep ettiğinizde bankalar sizin belgelerinizi inceler ve başvurunuzu değerlendirirler. Bu inceleme aşamasında bankaların gördüğü bir uyumsuzluk, istenen koşullara uygunsuzluk ve benzeri durumların söz konusu olması hâlinde başvurunuza olumlu yanıt alamayabilirsiniz. Bu son derece olağan bir durumdur. Ancak bankaların kredi başvurularını olası reddetme nedenlerini bilmeniz hâlinde daha bilinçi bir kredi başvurusu yapmanız mümkün olabilir.

Kredi başvurularının reddedilmesinin nedenleri:

  • Kredi notunuzun düşük olması
  • Risk raporunuzunda riskli bir durumun yer alması
  • Talep ettiğiniz kredinin gelir durumunuzla uyuşmaması
  • Kara Listede Olmanız

Yukarıda sıraladığımız olası nedenlerin tümü bankaların sizin kredi başvurunuzu reddetmesi için yeterli nedenlerdir. Ancak bankalar size kredi başvurunuzun reddedilmesinin nedenini genellikle söylemezler. Sadece kredi başvurunuz reddedildi derler. Bu nedenle kredi başvurunuzun neden reddedildiğini sizin bulmanız gerekir. Bu amaçla Findeks platformundan notlu risk raporunuzu alabilir ve belgelerinizi inceleyerek kendinizi değerlendirebilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olması zaten kredi talebinizin reddedilmesi için çok geçerli ve yeterli bir sebeptir. Bankaların çoğu kredi notu 1600’ün altında olan müşterilere kredi vermemektedir. Ancak kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması da kredi almanız için yeterli olabilmektedir. Bu nedenle kredi notunuzu çok önemsemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   En Fazla Faiz Veren Bankalar

Risk raporunuz sizin son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz tüm bankacılık işlemlerini gösterir. Bankanın sizin risk raporunuzu incelemesi ve bu raporda riskli bir işlemin olduğunu farketmesi hâlinde kredi talebinizi reddetmesi mümkündür.

Talep ettiğiniz kredi gelir durumunuzla uyuşmalıdır. Yani almak istediğiniz kredi tutarının aylık taksitleri sizin aylık gelirinizin yarısını geçmemelidir. Bu nedenle kredi başvurusu yaptığınızda bu unsuru göz önünde bulundurmanız şarttır.

Kara listede olmanız zaten kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olan çok olası bir durumdur. Eğer kara listede yer alıyorsanız bankaların hiçbiri size kredi ve kredi kartı başta olmak üzere hiçbir kredili ürün vermeyecektir.

Bankadan Kredi Talebiniz Reddedildiğinde Ne Yapmalısınız?

Bankadan kredi talebinize red cevabı aldığınızda yapmanız gereken şey yukarıda sıraladığımız nedenleri inceleyerek kredi talebinizin neden reddedilmiş olabileceğini bulmanızdır. Kredi başvurunuzun kredi notunuzun düşük olması nedeniyle reddedildiğini düşünüyorsanız iki ya da üç ay boyunca kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalı ve daha sonra tekrar yüksek kredi notunuzla kredi başvurusu yapmalısınız. Eğer diğer gerekçelerden biriyle kredi başvurunuz reddedildiyse bu gerekçeleri gözden geçirmeli ve daha hazırlıklı bir şekilde yeniden başvuru yapmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.