Bankadan kredi çıkmaması pek çok kişinin karşılaşabildiği bir durumdur. Bu durumda para bulabileceğiniz seçeneklerin sayısı oldukça azalmaktadır. Bankadan kredi çıkmadığında para bulabileceğiniz yerler konusunda bilgi almak için yazımızı okuyun.

Bankadan kredi çıkmaması olağan bir durumdur. Bankadan kredi çıkmadığında yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. Yani bankaların dışında nereden para bulabileceğinizi düşünmelisiniz. Ancak para bulabileceğiniz yerler de kısıtlıdır. Bu yüzden bankadan kredi çıkmaması elbette canınızı sıkacaktır.

Bankadan kredi çıkmamasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında kredi notunuzun düşük olması gelmektedir. Bankadan kredi alamamanızın nedeni yüksek olasılıkla kedi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notunuz riskli ve çok riskli seviyesinde ise ayrıca maaşınız da yeteri kadar yüksek değilse bankalar kredi vermekten kaçınacaklardır. Ayrıca işinizin ya da maaşınızın süreklilik  göstermemesi de ayrıca bir sebeptir. Bankalar kredi notunuzun düşük olması durumunda size birinin kefil olmasını isteyebilirler. Ayrıca bir gayrimenkulünüz varsa sizin bu gayrimenkulü ipotek ettirmenizi de isteyebilirler. Eğer bunlardan hiçbirini yapamazsanız kredi alamazsınız. Bankadan kredi çıkmamasının diğer bir nedeni de kara listede olmanızdır. Eğer daha önce bir kredi alıp da kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödememişseniz kara listeye girersiniz. Ayrıca kredi kartı borcunuzu da aynı şekilde ödememişseniz kara listeye girmeniz söz konusudur. Karşılıksız çek yazmak, kredili mevduat hesabınızın borcunu ödememek de kara listeye girme sebepleri arasındadır. Tüm bu sebepler bankalardan her türlü kredi ürününü almanızı engelleyecektir.

Bankadan kredi alamadığınızda yapabileceğiniz şeylerden biri başka nerelerden kredi bulabileceğinizi düşünmektir. İhtiyacınız olan şey ihtiyaç kredisi ise bunu başka yerden bulmanız çok zor olacaktır. Kuyumcular bir seçenek olabilir. Kuyumcular ihtiyacı olan tanıdıklarına senetle nakit para verebilmektedirler. Ancak bunun için kuyumcunun sizi tanıması gerekmektedir. Aksi hâlde para bulmanız çok zor olacaktır. Gereksiniminiz olan şey konut ise yani bankadan konut kredisi alamıyorsanız bu durumda inşaat şirketlerine başvurabilirsiniz. Bazı inşaat şirketleri konut almak isteyen kişilere konut kredisi verebilmektedirler. Eğer taşıt kredisine ihtiyacınız varsa bu durumda galeri sahiplerine başvurabilirsiniz. Oto galerisi sahipleri taşıtları senetle satabilmektedir.

Bankadan kredi çıkmaması durumunda çok fazla para bulma seçeneğinizin olmadığını görebilirsiniz. Yani bu durumda kredi bulmanız çok zor olacaktır. Bu yüzden bankalarla aranızı her daim iyi tutmanız gerekir. Kredi aldığınızda borcunuzu geciktirmeden ödemeniz gerekir. Ayrıca kara listeye girmemek için kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz ya da başka bir borcunuz varsa bunu kesinlikle geciktirmemeli ve zamanında ödemelisiniz. Bunu yaptığınızda bankalarla olan ilişkilerinizi de bozmamış olursunuz. Ayrıca acil bir durumda krediye ihtiyacınız olduğunda bankalardan kredi alabilirsiniz. Kredi notunuzu yüksek tutmanız bu durumlar için önem taşımaktadır. Kredi notunuzu takip etmeniz çok gereklidir. Bunun için Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Findeks platformu size hem kredi notunuzu hem de risk raporunuzu verecektir.