Bankalardan kredili ürünler kullanan kişilerin ödemelerde yaşadıkları sorunlar nedeni ile yasal takip altına girmeleri durumunda isimleri kara liste olarak anılan borç listesine yazılmaktadır. Bu durum halk arasında daha ziyade bankadan kırmızı kalem yemek olarak tabir edilen bu durumda ne yazık ki bir daha kredi kullanılması çok zorlaşmaktadır.

Bankadan Kırmızı Kalem Ne Zaman Silinir?

Bankadan kırmızı kalem yiyenler için belirli bir bekleme süresi uygulanmaktadır. Kara listeye girenlere kredi kullanımı için yasal süre olan 5 yıllık bekleme süresi uygulanmakta olup bu süre dolana kadar kesinlikle kredi kullanımı mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle kişinin bu yasal süreyi beklemesi gerekir. Bu dönem zarfında kara liste affı çıkarsa kredi onayı verilmesi mümkün olur.

Kara Listedeyken Kredi Kullanmak 

Kara listeden çıkmak için dilekçe yazılması ya da borcun ödenmesi durumunda dahi yasal sürenin beklenmesi zorunludur. Ancak kişi bu sürenin dolmasının ardından yeni kredi başvurusunda bulunma hakkını tekrar kazanır. Yine de bankalar bu kişilere kredi onayı verip vermeme hakkını saklı tutar. Genelde bankalar diğer müşterilerine kredi borçlarını düzenli ödemeleri konusunda baskı yapmak adına kredi onayı vermemeyi tercih etmemektedir. Yani kara listeden çıkmak ya da kırmızı kalem yemek durumunda ne yazık ki bir daha kredi onayı alınması imkansıza yakındır.