Bankadan hisse senedi alınır mı şeklinde bir soruya net ve hızlı bir yanıt vermemiz gerekirse, kesinlikle evet diyebiliriz. Diğer yandan bu konuyla ilgili yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının bilmesi gereken birçok önemli nokta olduğunu da eklememiz gerekir. Zira, muhtemelen uzun bir süredir gerçekleştirdiğiniz para biriktirme eyleminden sonra ortaya çıkan birikiminizi olabildiğince güvenli ve verimli bir şekilde değerlendirmek isteyeceksinizdir.

Dolayısıyla hisse senedi alarak yapacağınız yatırım esnasında da kendinizi güvenli hissetmeli ve başarılı bir şekilde istediğiniz hisse senedini alarak ve uygun gördüğünüzde de satarak para kazanmak en doğal hakkınızdır. Ancak bu hakkınızı kullanırken, birlikte çalışacağınız aracı kurum yani banka da oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

Yatırımcılar genellikle bankalar üzerinden hisse senedi almak isterseniz. Çünkü bankalar, her şeyden önce güven verirler. Resmi olarak hemen her il ve ilçede şubelerinin bulunur. Hemen her gün reklamlarda karşımıza çıkar. Tüm bunlar zaman içinde bankaların insanlar karşısında güvenilir kurumlar olduğunun altını çizen konulardır. Dolayısıyla kişiler, yatırım yapmak istediklerinde hem fiziksel şubeler sayesinde karşılarında bir muhatap bulabilecekleri için hem de güvenilir olmaları açısından bankaları tercih etmektedirler.

Bankadan hisse senedi almak için yatırımcının ilgili bankada bir vadesiz hesabının olması gerekir. Eğer yatırımcı, hisse senedi almak için belirlediği banka ile daha önce çalışmamışsa ya da bir başka ifadeyle vadesiz hesabı bulunmuyorsa bankaya giderek ya da bankanın internet sitesi üzerinden gerekli formları doldurarak bunu gerçekleştirebilir. Eğer kişi, yatırım yapacaksa yani borsa üzerinden hisse senedi alacaksa kimi bankalar söz konusu kişiden bazı ek bilgi ve belgeler talep edebilmektedir. Diğer yandan kişinin bankadan hisse senedi alabilmesi için, hisse senedi alımı sırasında yapacağı ödemenin de vadesiz hesabında hazır olarak bulunması gerekir. Bu arada bankaların yapılan ilk işlem sırasında yatırımcıda az da olsa belli bir ücret alabileceğini ve bunun da başlangıç ücreti şeklinde ifade edildiğini söylemeliyiz.

Yatırımcı, bankadan hisse senedi almak istediğinde ilgili bankanın fiziksel bir şubesini, internet şubesi ya da mobil uygulamasını kullanarak hangi hisse senedinden ne kadar almak istediğiniz bizzat belirtmelidir. Bu talep banka tarafından alınır ve uygun şartlar oluştuğunda gerçekleşir. Söz konusu uygun şartlardan bahsetmemiz gerekirse, hisse senetleri belli sayılarda piyasaya sunulmuş değerli kâğıtlardır.

Dolayısıyla piyasada var olan hisse senetlerinin satılması ve birileri tarafından alınması halinde söz konusu yatırım yapılabilir. Buna bağlı olarak da yatırımcı hisse senedi alımı için talep gönderdiğinde bu taleple ilgilenen banka, bir satıcı bulması halinde işlemi gerçekleştirebilir. İşlem sırasında bankaların %0.1 ya da %0.2 oranlarında işlem ücreti aldıklarını da ifade etmemiz gerekir.

Borsada işlem yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini okumak için Borsa Nasıl Oynanır? isimli yazılarımıza da göz atabilirsiniz.