Bankadan evlilik kredisi alamıyorsanız evlenmek için devlet destekli evlilik kredisinden yararlanabilirsiniz. Devlet destekli evlilik kredisini nasıl alacağınızı öğrenmek için yazımıza göz atın.

Evlenmek oldukça masraflı ve yorucu bir iştir. Evlenmek için düğün yapmanız, çeyiz almanız ve ev döşemeniz gerekir. Bunları yapabilmeniz için nakit paranız ya da birikiminiz olmalıdır. Ancak genç çiftler bu birikime sahip değildirler. Çoğu zaman bankadan evlilik kredisi ya da düğün kredisi çekmek de zor olabilmektedir. Kredi notunuzun düşük olması ya da kredinin yüksek faizli olması kredi çekmenize engel olabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Günümüzde evlenmek isteyen ancak nakit sıkıntısı yaşayan gençlere evlilik konusunda devlet yardımcı olmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı bir iş birliği yaparak 2016 yılında gençlere devlet destekli evlilik kredisi verme konusunda karar almışlardır. Bu paraya halk arasında çeyiz parası adı verilmiştir. Çeyiz parası aslında devlet destekli evlilik kredisidir.

Devletin verdiği evlilik kredisi çok avantajlı bir kredidir. Bu kredi faizsiz ve bir yıl ertelemeli olarak verilmektedir. Yani krediyi aldıktan ve düğün yaptıktan sonra geri ödemeye düğünden bir yıl sonra başlarsınız. Kredi geri ödeme vadesi 24 ay olarak belirlenmiştir. Ancak çocuk sahibi olursanız geri ödemeye düğünden iki yıl sonra başmanız da mümkündür.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak uzun bir süreç ve ve sabır gerektirmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu için bankaları ziyaret etmeniz yeterlidir. Türkiye’nin önde gelen bankalarının hemen hemen hepsi bu başvuruları kabul etmektedir. Başvuru yaptığınız tarihte 24 yaşınızdan gün almamış olmanız devlet destekli evlilik kredisi almanız için şarttır.

Bankaya yaptığınız başvuru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelendikten sonra başvurunuz tüm koşulları sağlamanız durumunda onaylanır. Daha sonra bankada bir çeyiz hesabı açmanız gerekir.

Yapmanız gereken şey ;

  • Hesabınıza en az üç yıl boyunca her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL para yatırmaktır.

Veya

  • Hesabınıza üç ayda bir en az 300 TL ve en çok 3000 TL yatırmanız da mümkündür.

Devletin verdiği 5000 TL’lik evlilik kredisini almak için beş yıl boyunca her ay hesabınıza para yatırmanız şarttır. Ancak kredi alabilmeniz için gerekli en kısa süre üç yıldır. Üç yılın sonunda hesabınızda biriken paranın yanında devlet size 4223 TL kredi verir. Dört yılın sonunda birikiminize ek olarak 4751 TL kredi ve beş yılın sonunda birikiminize ek olarak 5000 TL kredi alırsınız .

Çeyiz hesabınıza en az üç yıl boyunca para yatırmazsanız devletin verdiği krediyi almanız mümkün olmayacaktır. Bu sistem uzun süre gerektirdiği için üniversite öğrencileri henüz okudukları sırada sisteme başvuru yapmakta ve çeyiz hesabı açarak para biriktirmeye başlamaktadırlar. Lize mezunları ise hem çalışmakta hem de hesaplarına para yatırmaktadırlar.