Bankada unutulan paralar bazen yüksek rakamlara da ulaşabilmektedir. Özellikle de birden fazla bankada hesabı bulunan kişiler için bu hesapların takip edilmesi son derece zordur. Bazen kalan küçük tutarlar önemsenmediği için kişiler bu hesaplarla ilgilenmemeyi tercih eder. Ancak bu küçük tutarlar hesaplandığında toplamda son derece büyük rakamların ortaya çıktığı görülür.

Kesintisiz olmak kaydı ile 10 yıl boyunca üzerinde hiç işlem yapılmayan bu hesaplar 10 yılın sonunda Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu tarafından ilan edilir. İnternet üzerinden açılan bankada unutulan para sorgulama sitesinin üzerinden kişiler sadece kimlik numaralarını girerek sorgulama yapabilir. Bu sorgulamanın ardından kişinin bankada bulunan ve hiç üzerinde işlem yapmadığı bir parası bulunuyor ise bu kimlik numarası için banka adı ve hesap numarası çıkacaktır.

İlgili bankaya belirtilen süre içerisinde kimlik belgesi ile şahsen başvuruda bulunulması durumunda bankada atıl olarak bekleyen paranızı çekmenize izin verilir. Ancak unutulan para ilan edilmesine rağmen hala sahibi tarafından alınmıyor ise bu durumda hesapta bulunan para TMSF tarafından fon hesabına aktarılır ve paraya devlet el koymuş olur.