Bankada Unutulan Para Sorgulama 2017

Bankada para unutulur mu? Evet, bu zamanda dahi parasını bankada unutan kişiler vardır. Ancak bankada unuttuğunuz paranız varsa bunu geri alabilirsiniz. Bankada unuttuğunuz parayı nasıl geri alabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bankada para unutmak kulağa saçma gelse de açıklanan verilere bakılırsa herkesin bankada parasını unutabildiği sonucuna varılabilir. Türkiye Bankalar Birliğinin açıkladığı sayı 100 milyon TL’yi bulmakta. Yani vatandaşın bankada unuttuğu paranın toplamı 100 milyon TL’yi bulmuş durumda. Peki, bu nasıl oluyor? Bankalarda açtığımız hesaplar oluyor. Bu hesaplarda çoğu zaman çekemediğimiz 3 ya da 4 TL para olabiliyor. Bu tutar bazen küsüratlı rakamlardan oluşabiliyor.

Bazı bankalarda çoğu kişinin 49 kuruşu ya da 89 kuruşu kalmıştır. Bu durumda herkesin birkaç bankada bu tutarlarda parası kaldığını düşünürsek durumun çok da saçma olmadığı sonucuna varabiliriz. Ancak bu tutarlar çok önemli olmadığı için şubeye kadar yorulmaya değmez diye düşünüyoruz. Bu tutarları toplayınca sayılar yüksek çıkabiliyor. Peki unuttuğumuz para olup olmadığını nasıl sorgulayacağız? Bunu öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Bankalarda unuttuğunuz para olup olmadığını öğrenmek için Türkiye Bankalar Birliği resmî websitesi tbb.org.tr‘ye girerek sorgulama yapmanız gerekiyor. Ancak bankalara ait websitesinden söz konusu sorgulamayı gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca ilişkili olduğunuz bankaların şubesini ziyaret ederek de unuttuğunu para olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sorgulama sırasında burada göz önünde tutmanız gereken unsur, bankada unuttuğunuz para olduğu takdirde bunu 10 yıl içinde almanız gerektiğidir. Eğer paranızı 10 yılı geçen süre içinde almazsanız paranız Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna aktarılmaktadır. Bu düzenleme 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesinde yer almaktadır.

Bankada Para Nasıl Unutulur?

Paranızı herhangi bir bankada unutup unutmadığınız hatırlamıyorsanız daha önce hangi nedenlerle ve hangi bankada hesap açtığınızı hatırlamaya çalışabilirsiniz. Maaş hesabı olarak açılan hesaplar, kredi kartınıza bağlı şekilde otomatik olarak açılan hesaplar ya da öğrencilerin Ziraat Bankası’nda açtığı burs ya da kredi hesabı ve benzeri hesapları açıp unutabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bazı bankalarda hesap işletim ücreti alındığı için kullanmadığınız ya da kapattığımız hesaplar da mevcuttur. Bu şekilde sıralayınca aslında açtığımızı unuttuğumuz hesapların dahi olabileceğini görmekteyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.