Bankada unuttuğunuz para olup olmadığını sorgulamanız büyük önem taşıyor. Çünkü zaman aşımına uğrayan hesaplarda bulunan paraların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na devri söz konusu. 

Bankada parasını unutan kişileri sayısı 529 bini bulmakta. Bu kişiler, bankada hesapları olan ve fakat bu hesaplarla on yıldır işlem yapmayan kişilerdir. Yapılan hesaplamalara göre 529 bin kişi bankadan bulunan hesapları ile on yıl boyunca işlem yapmamış. Unutulan hesaplarda bulunan paraların toplamı 115 milyon TL ediyor. Eğer bu kişiler 15 Haziran 2017’ye kadar söz konusu hesaplarında işlem yapmazlarsa bu paraların tümü Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na devredilecek.

Bankada hesabınız var mı? Bu hesabınızla en son ne zaman işlem yaptınız? Herhangi bir bankada paranızı unutmuş olabilir misiniz? Başlangıçta bu soru kulağa çok saçma geliyor. Ancak insanlar bankalarda paralarını unutabiliyorlar. Öncelikle bu soruyu duyduğumuzda bir insanın parasını nasıl bankada unutabileceğini sorguluyoruz. İnsanın parasını bir süre unutsa da daha sonra hatırlayabileceğini ve parasını bankadan çekeceğini tahmin ediyoruz. Ancak açıklanan sayılar bunun böyle olmadığını ve insanların paralarını hesaplarda unuttuğunu gösteriyor.

31 Aralık 2016 tarihinde yapılan bir hesaplama sonucunda insanların bankalarda ne kadar para unuttukları ortaya çıktı. Bu hesaplamalarda bankalarda on yıl boyunca işlem yapılmayan hesaplar ortaya çıkarılıyor. Daha sonra bu hesaplarda bulunan toplam tutar hesaplanıyor. Yapılan hesaplara göre unutlan toplam tutar 115 milyon TL ve parasını unutan kişi sayısı 529 bin. Şimdi bankalar müşterilere unuttukları paralarını almaları için çağrı yapıyor. Bankacılık Kanunu bunu gerektiriyor.

Bankada unuttuğunu para olup olmadığını öğrenmek için şube şube dolaşmanız gerekmiyor. Bunun için www.zamanasimi.org internet sitesine girip adınızı ve soyadınızı yazmanız ve tüm bankalarda sorgulama yapmanız yeterlidir. Sistem size bankada unuttuğunuz para olup olmadığını göstermektedir. Bu sorgulamayı Mayıs ayı sonuna kadar yapmanız mümkündür. Ancak siz de daha önce ilişiğinizin olduğu bankaya giderek hesabınıza bakabilirsiniz. Ayrıca bankalar da websitelerinde zaman aşımına uğrayan hesaplar konusunda duyuru yapmaktadır.

Bankacılık Kanununa göre hesabınızda on yıl boyunca işlem yapmadığınızda hesabınız zaman aşımına uğruyor. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesinde bu konuyla ilgili açıklama mevcut. Buna göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı verdiği tarihten başlayarak on yıl içinde işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğramaktadır. Bankalar zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklarla ilgili duyuruları Şubat ayında internet sitesinde yayımlamaktadır.

Bankalarda unuttuğunuz hesabınız, fonunuz, emanetiniz ya da alacağınızın olması durumunda hesabınızla ilgilenmek için 15 Haziran 2017 tarihine kadar banka şubelerine başvurmanız mümkündür. Eğer bunlarla ilgilenmezseniz hesabınızda bulunan bakiyeniz Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na devredilecektir.