Özellikle de mobil bankacılık ve internet şubesi kullanıcıları için cep telefonu numarası büyük önem taşımaktadır. Çünkü bankalar müşterilerinin güvenliklerini sağlamak adına bu kanallar üzerinden yapılan işlemlerde müşterilerinin cep telefonu numaralarına doğrulama kodu göndermekte ve bu kodu girmeden kesinlikle bankacılık işlemlerini yapmalarına izin vermemektedir.

Banka hesabı açtırmak için yapmış olduğunuz başvuruda banka sizden cep telefonu numarası isteyecek bu numarayı kayıt altına alacaktır. Bu aşamada kişinin mutlaka sürekli kullandığı ve her an ulaşabileceği cep telefonu numarasını vermesi çok önemlidir. Çünkü internet şubesi ve mobil şubeye giriş yapmak istediğinizde tarafınıza SMS kodu gönderilecek olup bu kodun girilmemesi durumunda hesabınıza giriş yapmanız internet şubesi şifresi bilgilerinin doğru olmasına rağmen izin verilmez.

4.5 G sim kart değişikliği yapan pek çok kişinin yaşadığı SMS blokesi nedeni ile bankacılık hizmetlerini almakta zorlanmalarına neden olmaktadır. Akıllı SMS blokesi sorunu yaşayan kişilerin tekrar bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya başlamaları için sim kart bloke kaldırma işlemi yapılmalıdır. Bu sorunu yaşayan kişilerin bankaların müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden sorunlarını çözmeleri mümkündür.