Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Emeklilere Promosyon Ödemesi İçin Kesin Tarihler Açıklandı
Emeklilere Promosyon Ödemesi İçin Kesin Tarihler Açıklandı

Bankacılık sektörü, gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte birçok istihdam alanı oluşturmuştur. Bankaların büyüme ve gelişme isteği doğrultusunda her yıl birkaç kez personel alımı yaptığı bilinmektedir. Bu hususta alınacak personellere eğitim sağlanabilmektedir.

Hangi bölümden mezun olmak gerekir?

Bankalar personel alımı yapacağı esnada kariyer siteleri ve gazeteler dışında bir de üniversitelerin ilgili bölümlerinin başkanlıklarına müracaatta bulunurlar. Böylelikle ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere hem iş imkânı sunulmuş hem de bankalarda çalışmak üzere yeterli bilgi sahibi personeller atanmış olur.

Bankacılık, Bankacılık ve Sigortacılık, İşletme, İşletme Yönetimi, Emlak Yönetimi, Yönetim Bilimleri, Muhasebe, Finansman, Muhasebe ve Finansman, Ekonomi, İnsan Kaynakları, Halkla İlişkiler, Ticaret, Dış Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama gibi İktisadi ve İdari bölümlerden mezun olan kişiler bankacı olabilirler. Genellikle personel alımında tercih edilen bölüm Bankacılık ve Finansmandır. Bu bölümlerden mezun kişiler çoğunlukla sektörle ilgili yeterli bilgiye sahiptir. Bu hususta öncelikle bankada hangi pozisyonda çalışmak istenildiği belirlenmelidir. Örneğin, Pazarlama bölümünden mezun olan birinin saha çalışanı olması ve banka bünyesindeki faaliyetleri sahada gerçekleştirmesi olasıdır.

Yani çalışan, bankanın yürüttüğü ilgili çalışmaları yine banka tarafından belirlenen alanlarda yürütür. Saha çalışanı tanıtım, reklam, satış, satış öncesi ve sonrası süreçlerini yöneterek bankada faaliyet gösterir. Bunun dışında farklı bir pozisyonda olmak isteyen kişi banka tarafından uygun görüldüğü takdirde bir eğitime tabi tutulur ve yeterli görüldüğünde iş başına geçmesi sağlanır. Örneğin, veznede çalışmak isteyen biri periyodik aralıklarla eğitimden geçer ve eğitim sonunda bir yeterlilik sınavına girer. Eğer yeterli görülmezse eğitim tekrar edilir ve çalışmalar yürütülmeye devam eder. Ancak ilgili bölümlerden (Bankacılık, Finansman) mezun olan kişiler genellikle yeterli donanıma sahip olduğundan yalnızca ürünler ile ilgili bir eğitime tabi tutulurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Düşük Bütçe ile Düğün Yapılır mı?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.