Bankada yatırım yapmak isteyen kişilere sunulan farklı pek çok hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilere sunulan hesap türlerinden biride yatırım hesabı açmaktır. Peki, banka yatırım hesabı nedir ve nasıl açılır?

Yatırım Hesabı Nedir?

Bankaların yatırım yapmak istiyorum diyen müşterilerine özel olarak sundukları hizmetlerden biri olan yatırım hesabı yatırım ürünlerinin alınmasını sağlayan özel hesaplara verilen isimdir. Bu hesaplar üzerinen yatırım fonu, hazine bonosu, tahvil, altın ya da hisse senedi gibi özel yatırım ürünlerini satın almanız sağlanır ve her yatırım aracı için sunulan farklı bir yatırım hesabı vardır.

Yani kişi hem altına yatırım yapmak istiyorsa altın hesabı açtırırken hem de hazine bonosu yatırımı yapmak istiyorsa bona hesabı açtırmalıdır. Tek bir hesapta farklı yatırım araçlarının tutuması mümkün değildir.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı açtırmak için yapmanız gereken tek şey hesap açtırmak istediğiniz banka şubesini kimlik belgeniz ile ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak internet şubesi kullanıyorsanız internetten yatırım hesabı açma işlemini kendinizin de yapması mümkündür. Bunun için internet şubesinden hesaplar bölümüne giriş yapmanız ve yatırım hesabı açma linkini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Yatırım Hesabı Saklama Ücreti Nedir?

Yatırım hesabından hesap işletim ücreti yerine genelde bankalar saklama ücreti adı altında kesintiye gitmektedir. Bu ücreti ödemek istemeyen kişilerin ise yatırım hesabından para kesilmesi ni engellemek için hesaptan otomotik ödeme talimatı vermeleri yeterli olacaktır.