Banka teminat mektubu özellikle de ticari hayatta çok sık kullanılmakla beraber yine ihaleye girmek isteyen kişilerin de bu mektuba ihtiyaçları bulunmaktadır. Peki, banka teminat mektubu nedir ve nasıl alınır?

Banka teminat mektubu adından da anlaşılacağı üzere verilen kişiye bankanın kefil olması yani verilen tutar kadar kişi ödeme yapmasa da bankanın bu tutarı ödeyeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle ihalelerde ve ihracat ithalat işlemlerinin büyük bir bölümünde ve ticaret hayatında sıklıkla teminat mektupları hala kullanılmaktadır.

Teminat mektupları kendi aralarında geçici teminat mektupları, kalıcı teminat mektupları ve avans teminat mektupları gibi farklı çeşitlere ayrılırken bunların tümü için farklı ücretler talep edilmektedir. Her bankanın tahsil ettiği teminat mektubu masrafı farklı olduğu için bu mektuba ihtiyaç duyan kişilerin önce masraf araştırmasında bulunması ve buna göre karar vermesi gerekir. Banka burada size kefil olacağı için ya bankanın hatırı sayılır, sürekli çalıştığı bir müşterisi olmanız gerekir yada kredi notu ortalamanızın yüksek olması talep edilir.