Banka Şube Müdürü İnisiyatifi Onaylı Kredi

Borsa Ne İşe Yarar?

Banka şube müdürü inisiyatifli kredi pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin bankalar tarafından aranılan bazı şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları ne yazık ki kredi reddi kararı ile sonuçlandırılmaktadır. Ancak bazı özel koşullarda banka müdürü inisiyatifini kullanarak daha önce kredi başvurusu reddedilen müşterisinin kredi onayı almasını sağlayabilmektedir.

Banka Şube Müdürü İnisiyatifi İle Kredi Verebilir Mi?

Pek çok bankada şube müdürünün kendi inisiyatifini kullanarak kredi onayı vermesine izin verilmektedir. Burada bankanın amacı şubenin değer verdiği müşterisini bir başka bankaya sadece kredi reddi kararı nedeniyle kaptırmamak istemesidir.

Örneğin o şube ile sıklıkla çalışan, şubede sürekli parası bağlı duran ya da tüm kredili işlemlerinde o şubeyi kullanarak şubeye yüksek getiri sağlayan bir kişi düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalıyorsa bu durumda şube müdürü isterse bu müşterisine onay verebilmektedir.

Banka Şube Müdürü Kredi Yetkisi 

Ancak çoğu banka bu yetkiyi banka müdürüne kredi risk limitini arttıracağı inancı ile vermez. Yine banka müdürleri bu tip riskli kredileri onaylama sorumluluğunu üstlenmediği için bu tip kredilerde araya girmek istemez. Çünkü kredinin geri ödenmemesi ya da ödemesinde yaşanacak sık gecikmeler şube müdürünün de banka gözünde pozisyonunun olumsuz etkilenmesi anlamına gelir ki büyük zorluklarla müdür olan kimse bunun için kariyerini riske etmeyi düşünmez.

Kredim Nasıl Onaylanır?

  • Kredi reddi sorunu ile karşı karşıyaysanız bu durumda ilk olarak yapmanız gereken kredi notu sorgulaması işlemidir. Çünkü günümüzde bankalar en fazla kredi notu ortalaması skoruna önem vermekte olup ilk değerlendirmelerini bu not ortalaması üzerinden yapmaktadır.
  • İkinci önemli olan husus ise aylık maaş tutarıdır. Yapılacak başvuruda maaşa göre hesaplama yapılması ve asla aylık belgelenebilir gelir tutarının yarısını aşan aylık ödemeli kredilere başvuruda bulunulmamalıdır. Yani aylık 2 bin lira kazanan biri ancak aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için başvuruda bulunmalıdır.
  • Düşük kredi notuna kredi veren bankalar olduğu için kredi notunuz düşükse mutlaka kolay kredi veren bankalar ile kredi kullanmaya çalışmanız gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Faydaları Nelerdir ?

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.