Kredi Skoru Nedir?

Bankalar kurdukları yeni sistem sayesinde her müşterisini kimlik numarası üzerinden takip etmektedir. Yapılan tüm kredili işlemler, bankalar üzerinden gerçekleştirilen düzenli ödemeler ve otomatik ödeme talimatları bu kimlik numarası üzerinden işlenmektedir.

Gerçekleştirilen tüm ödemelerin düzenleri ve kişinin kredi ile kredi kartı kullanım alışkanlıkları takip edilerek bunların ortalamaları hesaplanmaktadır. Gerçekleştirilen bu hesaplama sonucunda elde edilen ortalamaya ise kredi notu ya da kredi skoru adı verilmektedir.

Kredi Skoru Ne İşe Yarar?

Sistemin ilk ortaya çıkış amacı bankaların güvenilir müşterileri ayırt ederek borcunu ödemeyen ya da sürekli olarak borcunu geciktiren kişileri tespit ederek sadece güvenilir kişilere kredilendirme hizmeti sunmak istemesidir.

Ancak gelinen son noktada günümüzde araç kiralamadan taksitli beyaz eşya satın almaya kadar pek çok vadeli işlemde kişinin kredi notu bilgisi referans alınmaktadır. Yani taksitle satın alma ve bankaların sunduğu kredili hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Düşük kredi notu ortalaması ise her zaman için bu işlemlerin daha zor gerçekleşmesi anlamına gelecektir.

Banka Skor Sorgulama 

Kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebileceğiniz farklı pek çok kanal bulunmakta olup bunlardan biride banka skor sorgulama işlemidir. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin mutlaka bankaların internet şubesi hizmetinden yararlanmaları gerekmektedir. Yani bankadan kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin internet şubesi kullanıcısı olması gerekir.