Banka Sicilimi Nasıl Temizlerim ?

Senet Bankaya Verilirse / Verilmezse Ne Olur ?
Senet Bankaya Verilirse / Verilmezse Ne Olur ?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler için sicil kayıtları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bankalar kredi başvuru ve kredi kartı başvuru formlarını değerlendirirken ilk olarak müşterilerinin kredi sicili ve kredi notu ortalamalarını dikkate almaktadır. Bu verilerin iyi olması durumunda daha kolay kredi alınırken kötü olması durumunda ise ne yazık ki kredi kullanımı için onay alınması zorlaşmaktadır.

Banka Sicil Affı

Banka sicilimi temizlemek istiyorum diyen kişilerin tercih edebilecekleri en kolay yöntem kesinlikle sicil affı hakkından yararlanmaktır.

Ancak banka sicil affı 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da belirli periyotlarda çıkarılmakta olup yine yararlanmak isteyen kişilerin belirli kriterleri yerine getirmeleri zorunludur. Bu nedenle af beklemek yerine kişinin kredi sicilini düzeltmek için uygun adımları atmaya çalışmaları çok daha yararlı olacaktır.

Banka Sicilimi Nasıl Öğrenirim?

Banka sicilini öğrenmek isteyen kişilerin Findeks risk raporu sorgulaması yapmaları yeterli olacaktır. Bunun için Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu bölümünden risk raporu bölümünü tercih etmeleri yeterli olacaktır.

Bu rapor sonucunda bankalara olan borç dökümünüzü, geçmiş dönem borçlarınızı ödeme düzeninizi ve kredi notu ortalamasını öğrenmeniz mümkündür. Eskiden kredi sicili olarak isimlendirilen ölçümleme kriteri artık günümüzde kredi skoru, kredi puanı ya da kredi notu olarak anılmaktadır.

Banka Sicilim Ne Zaman Temizlenir?

Banka sicilinin temizlenmesi için işleme konu olan borcun tamamen kapatılması ve bu kapatma işleminin üzerinden en az 5 yıl geçmiş olması gerekir. Borç ödenmeden kara listeden çıkmak ya da banka sicil affı hizmetlerinden yararlanılması mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırması

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.