Kredi sicili kişinin bankalar ile yapmış olduğu tüm vadeli işlemlere ait performansını gösteren kayıttır. Bu sicilin temiz olması kişinin mali itibarı açısından son derece önemli kabul edilmektedir. Zaten artık bankalar bozuk kredi sicili olan müşterilerine son derece katı bir tutum sergileyerek kredi başvurularını kesin bir dille reddetmektedir.

Banka Sicili Sorgulama 

“Banka sicilimi öğrenmek istiyorum” diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi sicili kayıtları 5 yılda bir temizlenmekte olup kişinin kredi sicilini sorgulama hizmetini Findeks internet sitesi üzerinden yapmanız mümkündür.

Bunun için Findeks risk raporu istemeniz yeterli olacaktır. Bu risk raporu içerisinde son 5 yıllık zaman diliminde bankalardan kullandığınız kredili ürünlerin tümü ve bu ürünlerin ödemeleri yer alır. Gecikmeye düştüğünüz anda banka sicili bundan dolayı olumsuz etkilenir.

Banka Sicili Bozuk Olana Kredi 

Banka sicilinin bozulması ne yazık ki bankadan kredi onayı alınması konusunda son derece zorlanmanıza neden olacaktır. Bozuk kredi sicili olan kişilerin kredili ürünlerden yararlanmalarına bankalar izin vermemekte olup bunun için banka kredi sicilinin temizlenmesi ve kredi notu ortalamasının yükseltilmesi gerekir.