Bankalar kar elde etme amacı taşıyan ticari işletmeler olup en çok para kazandıkları kalem ise hiç tartışmasız kullandırdıkları kredilerdir. Hem her kullandırdığı kredi paketinden faiz geliri elde eden banka hem de kesmiş olduğu dosya masrafı, kredi için yaptığı hayat sigortası ve kredi kullanımından sonra verdiği kredi kartı gibi pek çok ek gelire de kavuşur. Bu nedenle tüm bankalar kredi kullandırma konusunda oldukça isteklidir.

Ancak bazen banka kredi red kararı da verebilir. Peki, banka neden kredi vermez? Bankanın kredi onayı vermemesinde ki en önemli neden kişinin kara liste adı verilen bir listede yer almasıdır. Kesinlikle kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kişinin kara listeden çıkmak için dilekçe vermesi de yasal yasak süresinin dolana kadar kredi kullanamayacağı anlamına gelir.

Kredi red nedenleri arasında yer alan ikinci bir neden ise kişinin düşük kredi notu ortalamasına sahip olmasıdır. Ne yazık ki bankalara olan borcunu düzenli ödeyemeyen, yeni kredi kullanan ya da düşük gelire sahip olan kişilerin düşük kredi notu ortalaması bulunmakta olup bu kişilerin yapmış oldukları kredi başvurularında onay almaları son derece zordur.

Kişinin kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda kredi notu ortalaması biraz daha düşürüleceği için kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalaması öğrenilmelidir. Bir diğer nedende kişinin ödeyemeyeceği bir kredi tutarı için kredi başvurusunda bulunmasıdır. Bu nedenle yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin de kredi başvurusunun reddedilmesi mümkündür.