Bankalardan kredi onayı alamayan kişilerin tek çareleri kredi kullanmak için alternatif yöntemler denemektir. Bunlardan biri de tanıdık banka müdürleri aracılığı ile kredi kullanmaya çalışmaktır. Peki, banka müdürleri kendi inisiyatifi ile kredi verebilir mi?

Bu konuda farklı uygulamalar bulunmaktadır. Banka müdürünün kendi inisiyatifini kullanması mümkün olmakla beraber kişinin borca batık olması, kredi notunun sıfır olması ya da kara listede olması ne yazık ki aynı zamanda kredi kullanamayacağı anlamına gelmektedir. Yani banka müdürü bu kişiye kefil dahi olsa bankanın genel müdürlüğü kesinlikle kredi kullanımına izin vermeyecektir.

Bu nedenle sadece banka müdürünün tanıdık olması ya da size aracılık etmesi yeterli değildir. Bu gibi durumlarda çoğu zaman banka müdürünün kefil olması dahi kredi kullanımı için yeterli olmaz. Zaten banka müdürleri de çoğu zaman sadece şubelerinde yüksek para tutma oranına sahip olan ve küçük olumsuzluklar nedeni ile kredi onayı almakta zorlanan kişilere aracılık etmeyi tercih etmektedir. Bankalar ticari işletmeler olduğu için hatır işleri için kredi kullandırmak ya da tanıdıkları kişiler için kefil olmayı tercih etmek gibi yöntemler banka müdürlerinin zora düşmesine neden olacaktır.