Son yapılan yasal düzenlemeler ile beraber belirli sayıda işçi çalıştıran şirketlerin maaş ödemelerini elden yapmaları yasaklanarak maaş hesabı üzerinden ödeme yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu sayede artık alacaklı olan kişiler borçtan dolayı haciz işlemi yaparken eşyaların haciz edildiği eve haciz yöntemlerinin yerine banka hesabına haciz getirmeyi tercih etmektedir.

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Aslında yasal olarak maaş hesabına haciz konulması kesinlikle yasaktır. Yani banka hesabına haciz konulması yasal bir hak olurken kişinin geçimini sağladığı maaş hesabına bloke koyması yasal değildir.

Bu durumda olan kişilerin ilgili bankadan yazı alarak bu hesabın aslında maaş hesabı olduğunu belgelemeleri ve maaşa haciz kararı veren mahkemeye bu belge ile başvuruda bulunarak kararın iptalini isteme hakkına sahiptir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Hesabınıza konulan blokenin kaldırılmasi için iki seçeneğiniz bulunur. Bunlardan ilki bloke konulmasına neden olan borcun ödenerek tamamen kapatılmasıdır. Bu durumda ortada bir borç kalmadığı için bloke konulmasını gerektiren bir durumda kalmamış olur.

İkinci seçenek ise hesabınız maaş hesabı ise bunu kanıtlamaktır. Maaş hesabına bloke konulması yasal olmadığı için kişinin maaş hesabı bloke kaldırma dilekçesi ile başvuruda bulunarak bu blokenin kaldırılmasını sağlama imkanı bulunmaktadır.