Banka kredileri ile ev almak finansal olduğu kadar bir takım hukuksal ve bürokratik sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle banka kredileri ile ev alma sürecinde bu karmaşık sürecin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle alıcı ve satıcı arasında üçüncü bir kişi olarak bankanın da devreye girmesi ile bu durum çok daha karmaşık bir hal alabilmektedir. Genellikle tapu işlemlerinde alıcı ve satıcı arasındaki işlemler çok daha kolay bir şekilde halledilmektedir. Oysa bankanın devreye girmesi ile bu durum biraz daha fazla zaman almaktadır.

Bankaların üçüncü kişi olarak alıcı ve satıcı arasında yer alması nedeni ile işlemler çok daha resmi bir şekilde halledilmekte, hukuksal süreçler daha fazla dikkate alınmaktadır. Konut kredisi alarak için öncelikle bankalar ile iletişime geçilmelidir. Yüklü bir miktar çekileceğinden dolayı bankalar ile bu işlemleri yüz yüze yapmanız gerekmektedir.

Bankaların konut kredilerinden onay alan kişiler banka ve tapudaki görüşmeler için randevu alarak işlemlere başlayacaktır. Genellikle bankalar banka görevlileri ya da banka avukatları ile birlikte tapuya gelmektedir. Kişiler bu banka görevlileri ile evin ipotek işlemlerini gerçekleştirecektir. İpotek işlemleri sırasında bankalar bazen ipotek ücreti de almaktadır.

Ev Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar
Kişiler kendilerine ait bir evlerinin olmasını istediklerine nakit ya da banka kredileri ile ev alma süreci içerisine girebilirler. Genellikle birikimler sonucu nakit olarak alınan evlerde tapu işlemleri yalnızca alıcı ve satıcı arasında gerçekleşirken kredi ile alınan evlerde banka görevlileri de devreye girmektedir.

Ev kredisi almak için öncelikle gelir belgesi ve kredi notları önem taşımaktadır. Ev kredisi alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle bankalar ile çalışmaya özen göstermeli ve kredi borçlarınızı düzenli ve zamanında ödeyerek kredi notunuzu her zaman yüksek tutmaya özen göstermelisiniz