Faiz Nedir?
Öncelikle faiz nedir bunu inceleyelim. Faiz banka veya benzer bir kuruma belirli bir süre işletmesi için verilen paradan karşılık olarak alınan kardır. Yani başkasının parasını belirli bir süre için kullanmak adına ödenen para da denilebilir.

Banka Kredisi Nedir?
Banka kredisi ise belirli bir süre sonunda bankaya geri ödemek koşuluyla bankanın üzerine kar koyarak verdiği paraya denir. Banka kredisi faizi verilen bu para için bankanın aldığı işletim ücretidir.

Peki, Banka Kredisi Faizi Nasıl Hesaplanır? Bir örnekle açıklanacak olursa 12 ay vadeli aylık %1 faizle bankadan 100 TL aldığınızı varsayalım. Aylık taksidiniz bu durumda 8.88 TL olur. Bu krediyi aldıktan bir ay sonra faiz borcunuz 100 TL’nin %1 i yani 1 TL’dir. İlk taksitte ödemeniz gereken 8.88 TL’nin 1 TL’si faiz olarak alınır. Yani sizin borcunuzdan 7.88 TL düşülmüş olur. Bu durumda ilk ödemeyi yaptığınızda sizin toplam borcunuz 100-7.88=92.12 TL olarak kalır.

İkinci taksitte faiz borcunuz 92.12’nin %1 i olan 0.92 TL’dir. İkinci taksitte ödemeniz gereken 8.88 TL’nin 0.92 si faiz olarak düşülür kalan kısım yani 8.88-0.92=7.96 TL toplam borcunuzdan düşülür. Yani son durumda kalan borcunuz 92.12-7.96=84.16 TL’dir.

Yani görüldüğü üzere taksitler geçtikçe borcunuz azaldığı gibi ödediğiniz faiz de azalarak devam eder.

Ülkemizde Banka Kredisi Faizi Nasıl Hesaplanır? Kredi cinsine bağlı olarak devlet ödenen faizden vergi alabilmektedir. Bundan dolayı doğru hesaplama yapabilmek için vergiler de faiz oranına eklenmelidir. Örnek vermek gerekirse taşıt ve ihtiyaç kredileri için %15 ve %5’lik iki kalem vergi alınır.

Konut kredileri söz konusu olduğunda ise vergi alınmamaktadır. Döviz kredilerindeyse ne kadar vergi ödeneceği kur değişikliğine bağlı olarak belirlenir ve ancak ödeme günü geldiğinde net bir rakam verilebilir. Bütün bu bilgilere bakıldığında banka kredinize göre faiz hesabınızı kolaylıkla yapabilirsiniz