Bildiğimiz üzere bankalardan kullanım yapılan kredilerde erken ödemede indirim ve kredinin senelik maliyet oranının hesaplanması hakkında kural ve esasları yönetmelik alanında geniş bir biçimde belirtilmektedir. Banka kredisine ya da kredi kartına borçlu olan şahısların, vade süresi henüz dolmamış bu borçlarını erken sürede toplu olarak ödemeleri, yönetmelik gereğince toplam tutara tekâmül eden indirimin hangi kurallarca olacağı açık şekilde belirtilmiştir.

Erken ödemenin muhasebe kaydı yapılması esnasında şahısın vadesi dolmamış tüm borç tutarlarını ödemesini istemesinde yapılması gereken indirim, taksitin içeriğindeki anapara tutarınca yapılmaktadır. Eğer kredi kullanan tüketicinin kullandığı kredi sıfır faizli ise erken ödeme indirimi uygulanmayacaktır.

Erken Ödeme Muhasebe Kaydı Kuralları Nelerdir?

Alakalı yönetmelikteki 7. Maddeye göre erken sürede yapılan ödemeler taksit tarihlerinin olduğu dönemde ödeniyor ise, vade süresi gelen taksit ödemesi geride kalan taksit tutarlarının içerisindeki anapara borcu ve var ise o süreye kadar tahsil olmamış faiz ve kamusal yükümlülükler de tahsilata uğrar.

Kredi kullanan tüketici, yapılması gereken ödemeyi iki taksit aralığında yapıyor ise ödeme planı içeriğinde bulunan en son yaptığı ödeme tarihi ile erken tarihte kapama işlemi yapılan dönemin işlem tarihi arasında anaparaya eklenen faiz ödemeleri, en son ödemesi gerçekleşen taksit tarihi itibariyle ardında kalan ve ödeme yapılması gereken taksit ödemeleri içindeki ana paranın toplam borcu ve var ise o süreye kadar tahsil edilmeyen faiz ve kamusal sorumluluklar da tahsilata uğrar.

Kredi ödemelerinizi erken tarihte yapmak istiyorsanız, ön tarihten taksit ödeme yapmak yerine ara ödeme yapmak sizin için daha karlı olacaktır. Bu şekilde ara ödeme yapılması durumunda normalden daha fazla miktarda faiz indirimine hak kazanırsınız