İçindekiler

Kredi almak, kredi kartı ve bankamatik kartı kullanımı öncesinde yapılan başvuru ve kabul edilmesi sonrası dosya masrafları ödenmektedir. Her ürünün masrafı değişkenlik gösterirken, kullanmaya devam ettiğiniz sürece yıllık olarak yansımaya devam etmektedir. Peki, banka kredisi dosya parası iade nasıl ve ne şartlarda yapılmaktadır sorusunun cevaplarını bulalım.

1. Başvuru Süreci

Almış olduğunuz kredinin ödemesi bittikten sonra ve borcunuzun olmadığı banka tarafından onaylandığında bulunduğunuz yerin kaymakamlığına başvuru dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Verdiğiniz dilekçe incelenip bankalar ile mutabakatı yapıldıktan sonra sürece dâhil edilecektir. İlerleyen süreçte kullanmış olduğunuz kredi için bankadan almanız gereken dokümanları tamamlayarak süreci devam ettirebilirsiniz.

2. Ne Kadar Sürer?

Banka kredi dosya parası iade süreci kullandığınız kredi miktarı ve bankanın yapacağı geri bildirim sürecine göre değişiklik göstermektedir. 3 ğ 6 ay arası farklılık gösteriyor olsa da bu süreci en kısa sürede sonlandırmak için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca tek bir kredi için değil, kullanmış olduğunuz bütün kredi, kredi kartı ve bankamatik kartları içinde başvuruda bulunabilirsiniz. Banka kredi dosya parası iade miktarı kredinizin miktarı ile doğru orantılıdır. Kredi kullanılırken sizden kesilen miktar hesaplanır ve alacağınız tutar ortaya çıkar.

3. Ödeme Nereden Alınır?

Yapmış olduğunuz başvuru sürecinin sonlanması durumunda, alacağınız geri ödemeyi banka üzerinden ya da kaymakamlığın sizden talep edeceği hesap numarası ile teslim alabilirsiniz. Genellikle krediyi kullandığınız banka tarafından yapılan bu ödeme sıklıkla olmasa da kaymakamlık tarafından da yapılmaktadır.

Süreci hızlandırmak için sizin tarafınızdan yapılacak tek şey doğru evrak ve bilgileri kaymakamlık ile paylaşmaktır. Yanlış ya da eksik bilgi vermeniz süreci geciktirecek belki de başvurunuzun reddedilmesine sebep olacaktır. Bankanız ile konularak sizlerle dokümanları zamanında ve doğru olarak paylaşmasını isteyerek sürecinizi başlatabilirsiniz