Sürekli ilerleyen ve değişim içerisine giren yaşam şartlarında kişilerin de ihtiyaçları ve hayattan umdukları şeyler zamandan zamana değişiklik gösteriyor. Bütün bunlar karşısında ihtiyaçları karşılayabilecek güç yok ise, bu imkânı bir şekilde bankalara kredi talebinde bulunarak, ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

İşte bu noktada devreye bankalar giriyor. Bundan dolayı bankaların aslında insan hayatında önemi oldukça büyüktür. Kredi kullanımı Türkiye’de ihtiyaç olduğu durumlarda ilk akla gelen para bulma yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Acil para ihtiyaçlarında kredi notunun yüksek olması halinde bankalar vasıtası ile genel olarak aynı gün ya da en geç bir sonraki gün nakit paranız hesaba yatırılmış oluyor. Bazı hallerde bankadan başkası adına çekilen krediler, bazı durumlarda da borç transferi işlemini gerçekleştirmesi gereken durumlarda kredi borcunun başka bir kişiye devretme işleminin olup olmadığı ister istemez akla geliyor.

Devretme imkânı var mı?

Konu ile ilgili örnek vermek gerekirse, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi alma durumunda evin veya aracın satılabileceği fakat araç ya da ev üzerindeki ipotekli olan krediden ötürü satışının gerçekleşmemesi ile kredinin devredilme durumu oluyor. Günümüzde hiçbir şekilde, hiçbir banka krediyi devretme imkânı sağlamaz.

Araç ya da evin ipotek edilmiş olması halinde de borcun hepsinin borç sahibi tarafından ödenerek borcun kapatılması şeklinde ev ya da araç üzerindeki ipotek banka tarafından kaldırılarak bu araçlar, satış için hazır bir hale getirilir.

Yani kısacası, Konut kredisi için alınan kredilerde kredi, ipotek karşılığı kullandırıldığından dolayı devrinin yapılması mümkün olabilir. Ancak ihtiyaç kredisi kullanımlarında ise, devir işlemlerinin yapılması hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Bundan dolayı, banklardan ihtiyaç kredisi kullanan kişi, kredi vadesi süresince kredi taksitlerini ödemek zorunda oluyo