Bankalara başvurduğunuz kredileri aldıktan sonra, sıklıkla takip etmeniz gereken bir durum borç durumunuzdur. Özellikle geri ödeme konusunda herhangi bir aksaklık ve sorun olmaması için borç durumunun sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekecektir. Aksi taktirde bilindiği gibi borçların aksamadı durumunda kişiler çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Bankalardan borç durumlarınızı sorgulamanın birden çok yolu vardır. Bu kanallar aracılığı ile borç durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

İnternet Şubesi

Her bankanın kendine ait bir internet bankacılığı sistemi bulunmaktadır. Bu internet bankacılığı üzerinden tüm işlemler yapılabildiği gibi, aynı zamanda çektiğiniz kredilerin kalan borcu da sorgulanabilmektedir. Kredi çektiğiniz bankadan bir internet şifresi edindiyseniz ve internet şubesini aktif olarak kullanıyorsanız, saniyeler içerisinde kalan borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu tarz işlemler için sistem sizlerden herhangi bir ücret tahsil etmemektedir. Elbette bu hizmetten faydalanabilmek için ilgili bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Ardından bankaya başvurarak internet şifresi talebinizi iletmeniz gerekecektir.

Şube ve Müşteri Temsilcileri

Kredi borçlarını sorgulamak için en bilindik yöntem elbette direkt olarak şubelere gitmek ya da müşteri temsilcisi ile görüşmektedir. Şubelere nüfus cüzdanınızı beyan ederek kredinin kalan miktarını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde telefon ile bankanın müşteri temsilcilerine bağlanarak borç sorgulama yapılabilmektedir. Bu aşamada da müşteri temsilcisi sizlere güvenlik soruları yönelterek kimliğinizi doğrulatacaktır.

Findeks Borç Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks internet sistemi üzerinden de kredilerin kalan borç miktarı öğrenilebilmektedir. Bildiğimiz gibi Findeks, kişilere tüm kredi sicilleri ve kredi bilgilerini gösteren bir internet sistemidir. Findeks üzerinde kısa bir süre içerisinde üye olduktan sonra tüm kredi bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Findeks sistemi güvenlik açısından bankaların internet şubeleriyle eş değer olacak şekilde donanımlıdır. Bu nedenle sistemi kullanırken herhangi bir aksaklık yaşanabilme ihtimali de olmamaktadır