Eğer evinizi bankaya olan kredi borcunuz karşılığında ipotek ettirdiyseniz ve bankaya olan borcunuz bittiyse evinizin üstündeki ipoteği kaldırmanız için hiç bir engel kalmamış demektir. Peki, evinizin üstündeki ipotek kalkması için ne yapılmalıdır? Bu işlemleri sizler için araştırdık.

Evimin İpoteğini Kaldırmak İçin Hangi İşlemleri Yapmalıyım?
Evinizin ipoteğini kaldırma işlemi için gerekli bütün adımları tapu dairesinde atmanız gerekiyor. Tapu dairesinde yapılmakta olan ipotek kaldırma işlemi “İpoteğin Fek Edilmesi” diye tabir edilmektedir. İlk olarak tapu dairesine gitmeden önce bankanızdan ipoteğin kaldırılması için ipotek fek yazısının alınması gerekiyor. İpotek fek yazısı alındıktan sonra tapu dairesine gitmeniz gerekmektedir.

Evinizin üstündeki ipoteği kaldırmak istediğinizi bankadan aldığınız yazı ile ve evinizin ipotek işlemi içi bankadan almış olduğunuz bütün belgeler ile talep etmeniz gerekiyor. Daha sonra sizin talebiniz doğrultusunda tapudaki işlemler tamamlanır. Tapudaki işlemler tamamlandıktan sonra tapu kütük defterine tapunun artık size ait olduğu yazılır ve tapu arşivine işlenir.

Daha sonra eviniz ’in yeni tapusu size verilir. Tapudan aldığınız tapuyu mutlaka mühür kontrolü imza kontrolü yapmayı unutmayın. Tapu daireleri yoğun kamu dairesi olduğu için imza ve mühür işlemi gözden kaçabilir.

Bankadan Neden İpotek Fek Yazısı Almalıyım?
Bankaya olan kredi borcunuz bitmesine rağmen ipotek fek yazısı almanızın sebebi şudur. Tapu dairesi bu yazıyı sizin borcu yoktur yazınız olarak kabul etmektedir. Bu yazı bankalar tarafından sadece kredi borcu biten kişilere verildiği için tapu dairesinde bu yazıyı gördüğü zaman ipotek kaldırma işlemine banka tarafından izin verdiğini anlamaktadır. İpotek fek yazısını mutlaka bankanızdan alıp daha sonra tapu dairesine gitmelisiniz