Banka Kredileri Ödenmezse Ne Olur?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi borcu olan ve borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin merak ettikleri sorulardan biride “banka kredileri ödenmezse ne olur?” sorusudur. Ödenmeyen kredi borçları için bankaların takip ettikleri prosedür genelde aynıdır.

Banka Kredimi Ödeyemiyorum 

Aslında yaygın inanışın aksine bankalar alacağın tahsili için son derece olumlu yanaşmaktadır. Yani banka yasal takip sürecini başlatmadan önce alacağın tahsili için mümkün olduğunca müşterisi ile uzlaşma yoluna gitmeyi tercih etmektedir.

Kredi borcu son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödemeyen kişiye ilk olarak borcunu hatırlatan bir kısa mesaj gönderilir. Borcun 1 hafta içinde hala yatırılmaması durumunda bankaların kredi tahsilat servisi çalışanları bu durumda borçlu kişiyi telefonla arayarak borcun ödenmesini ister.

Banka Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödeyemeyen kişilere bankalar kredi yapılandırma desteği sağlamaktadır. Yeni çıkarılan yasalar sonucunda kredi borcu 72 ay yapılandırma ile ödenebilmektedir.

Bu nedenle kredi borcunda gecikme yaşayan kişilerin yasal takip sürecine başlanmadan ve kara listeye girmeden önce hemen yapılandırma başvurusunda bulunmaları çok önemlidir. Daha ilk kez gecikmeye düşmeniz durumunda hemen 72 ay vadeli borç yapılandırma başvurusunda bulunma hakkınız vardır.

Bankaya Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin karşılaşacakları en ağır yaptırım hiç şüphesiz kara listeye girmek olacaktır. Kişinin bir kere kara listeye girmesi demek bir daha bankalardan ömür boyu kredi kullanamaması ve kredi kartı onayı alamaması demektir.

Merkez Bankası kara liste kayıtları düzenli olarak silinmekle beraber kara liste affı çıksa ya da kişi kara listeye girmesine neden olan borcu ödese dahi KKB kara liste kayıtları bankaların veri tabanlarında saklandığı için bir daha bankalar ile kredili işlemler yapmak artık imkansız olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak banka borçları nedeni ile eve haciz gelmesi ya da maaşa haciz konulması uygulamaları da sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.