Günümüzde insanlar çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için farklı yöntemlere başvurdukları bilinmektedir. Kısa zamanda ihtiyaç olan nakit paraların bulunması için insanlar genelde bankalara yönelmektedir.

Bu yönelme sonrasında bankalardan elde edilecek krediler ile acil çözümler için para bulma sorununa son verilmektedir. Fakat bu banka kredilerinde olan bazı hususlar insanların tepkilerini çekmektedir. Bu tepkilerin çekilmesi ile birlikte müşteriler yasal yollara başvurmak için bazı adımlar atmaktadır.

Banka Kredileri ve Kredi Süreci
İnsanlar çeşitli şekillerde verilen kredilere başvuruda bulunmaktadır. Bu krediler bazen konut kredisi bazen ihtiyaç kredisi bazen de taşıt kredisi olmaktadır. Elbette bu kredilerin alınması için banka ile müşteri görüş alışverişinde bulunmaktadır. Bu görüşme sırasında kişinin kredi notu olumlu ise banka krediye onay vermektedir.

Söz konusu bankalar ile yapılan kredi görüşmeleri sırasında müşteriye sayfalar dolusu evraklar imzalatılmaktadır. Elbette hiç kimse oturup saatlerce söz konusu kredi evrakları okumamaktadır. Bu durumda ileride karşılaşacak çeşitli sıkıntılar ile ilgili gerekli adımların atılması engellenebilmektedir.

Banka İle Yaşanan Sorunlar
Banka müşterileri kredi çekimi sırasında çeşitli bedeller ile bazı paralar talep edilmektedir. Bunlar dosya masrafı, sigorta vb gibi kalemler ile kredi sahiplerinden haksız olarak bedeller alabilmektedir. Genellikle krediyi çeken insanlar banka tarafından kendilerine verilen kredi sözleşmesini korumamakta ve bir kenara atmaktadır. Daha sonra bu kredi sırasında alınan sözleşmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Çünkü sözleşme olmadan insanlar bu bedellerin tahsili için yargı yoluna gidememektedir. Bu sorunun çözümü için bir nüshasının olduğu bankadan bunu talep etmek gerekmektedir. Elbette günümüzde birçok banka bu belgelerin verilmesi sırasında yüksek miktarda gider faturası çıkartmaktadır. Bu bedelleri ödemeyen müşterilere gerekli belgeler verilmemektedir. Bu durumda insanlar ne yapmalıdır?

Bankalardan Sözleşme Talebi
Müşteriler krediyi çektikleri bankalardan bu sözleşmeyi yazılı dilekçe ile talep etmesi gerekmektedir. Bu yazılı sözleşmenin sonucunda talep edilen ücreti yatırmadığımızda talep ret edilecektir ve sözleşme bize teslim edilmeyecektir. İnsanlar bu durumda tüketici hakem heyetine gidebilmektedir.

Fakat tüketici hakem heyeti ortada bir bedeli gösteren evrak olmadığından dolayı talebi ret edebilecektir. Bu durumda insanlar internet bankacılığı aracılığı ile geçmişe dönük hesap döküm listesini ve kredi ödeme planını çıkartarak Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunabilir. Mahkemeler büyük bir oranda tüketiciyi haklı bularak bu bedelleri tahsil edilmesine karar vermektedir.