Banka Kredi Ön Onayı Verdi Sonra Onaylamadı

Vergi Notu Nedir?
Vergi Notu Nedir?

Kredi kullanmak için internetten kredi başvurusu ya da SMS kredi başvurusu yöntemlerini tercih eden kişilerin kredi başvuruları iki aşamalı olarak onaylanmaktadır. Bunlardan ilki başvurunun ilk yapıldığı anda banka tarafından gerçekleştirilen otomatik kredi istihbarat süreci sonucunda verilen kredi ön onayı sürecidir.

İkinci aşamada ise kişinin ilgili kredi başvuru evraklarını tamamlayarak banka şubesini ziyaret etmesi ve kredi kullandırımını tamamlaması gerekir. Ancak bazı durumlarda ön onay alınan kredinin kullanılamaması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun farklı nedenleri bulunmakla beraber verilen her 100 kredi ön onayından en az 90 tanesi banka tarafından onaylanarak tamamlanmaktadır.

Kredi Onay Mesajı 

İnternetten ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen  ya da SMS kredi başvurusu için kısa mesaj gönderen kişilere bankalar başvurularının olumlu kabul edilmesi durumunda kredi onay mesajı göndermektedir. Kredi başvurusunda bulunan kişinin bankanın istediği kredi başvuru evrakları ile banka şubesini ziyaret etmesi durumunda kredi kullandırımı gerçekleştirilir ve talep ettiği tutar hesabına yatırılır. Ancak bazı durumlarda kredi ön onayı verilen kredinin iptali de yaşanabilmektedir.

Kredim Neden Yatmadı 

Kredi ön onay sorgulama işleminin ardından kredi onay süreci başlatılmasına rağmen bazı durumlarda kredi kullanımına izin verilmemektedir. Burada bankanın üzerinde durduğu önemli nokta kişinin beyanlarını doğrulayabilmesidir. Kredi başvurusunda maaş tutarını yüksek gösteren ancak maaş bordosu gibi istenen evraklar ile bu bilgiyi doğrulayamayan kişiye gönderilen kredi ön onayı mesajı bulunmasına rağmen kredi başvurusu reddedilmektedir.

Ön Onaylı Kredi Ne Demek?

Kredinin onaylandığı ve kredi kullanmak için bankayı ziyaret ederek istenen evrakları tamamlayan kişilerin istedikleri kredi tutarını kullanabileceğini gösteren mesajdır. Bu sayede kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bankaya kendilerinden daha emin gitmeleri sağlanırken yine gereksiz yere bankaya gitme zorunluluğu da ortadan kaldırılmaktadır. Çünkü kredi reddi kararı alan kişinin başvurusunu revize etme özgürlüğü bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.