Bankadan kredi başvurusunda bulunurken interneti ya da SMS kredi başvuru yöntemlerini tercih eden kişilere gönderilen kredi başvuru sonucu ön onay olarak isimlendirilmektedir. Genelde kredi ön onayı alan kişilerin gerekli kredi başvuru evrakları ile banka şubesini ziyaret etmeleri durumunda talep ettikleri krediyi hemen kullanmaları sağlanmaktadır.

Banka Kredi Ön Onay Verdi Sonra Onaylamadı

Bankalar sms, internet, mobil şube gibi kanallardan yapılan kredi başvurularında tüketicinin beyanına göre işlem sağlar. Yani sizin belirttiğiniz gelir, teminat vs. incelenir ve ona göre krediniz ön onaydan geçer veya reddedilir. Eğer ki krediniz ön onaydan geçti ise ve daha önce bankadan kredi almadıysanız(gelir belgesi vs. iletmedi iseniz) şubeye gelmeniz ve gelirinizi belgelemeniz gerekir. Eğer beyan ettiğiniz geliri belgeleyemezseniz krediniz ön onaydan geçmiş olabilir ancak sonraki onayı geçemeyecektir.

Kredi Ön Onaydan Geçti 

Kredi başvurusunda bulunan kişinin beyanlarına göre banka kredi başvurusunu onayladı anlamına gelmektedir. Kredi ön onayından sonra başvuruda bulunan kişinin kredi başvuru evrakları ile beraber bankayı ziyaret etmesi yeterlidir. Bu ziyaretiniz esnasında başvurunuzda belirttiğiniz şartları taşıdığınızı ilgili evraklar ile kanıtlarsanız kredinizi kullanmanız sağlanır.

Ancak özellikle de gelir tutarının kanıtlanması çok önemlidir. Kredi başvurusunda bulunurken aylık gelir tutarını 4 bin lira olarak yazan ancak gelir belgesinde geliri asgari ücret olarak görünen bir kişinin kredisini kullanması zorlaşmaktadır. Bu nedenle kredi başvuru formu doldururken gerçek maaşınız yüksek olsa dahi maaş bordrosunda yazan tutarı belirtmeniz gerekmektedir.

Ön Onay Alan Kredi Çıkar Mı?

Bankadan kredi ön onayı alınmasına rağmen bazen kredinin kullandırılmadığı durumlar olabilmektedir. Bunlar:

  • Kişinin kredi başvurusunda bulunurken aylık gelirini yüksek göstermesine rağmen bu geliri belgeleyememesi (yüksek maaşlı çalışan kişilerin maaş bordrosu düşükse bu durumda maaş yazısı ile kredi başvurusunda bulunması gerekir. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakla beraber Maliye Bakanlığı bu yazıları takip ettiği için vergi cezası almak istemeyen işverenler maaş yazısı vermeyi reddetmektedir)
  • Buna ek olarak konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi kullanmak istedikleri konutun krediye uygun olmaması ya da konut kredisi ekspertiz değerinin daha düşük çıkması gibi durumlarda da kredi onayı verilememektedir.