Bankaların kredi kullandırma konusunda temel aldıkları en önemli verilerden biri kredi notu ortalaması verisidir. Peki, banka kredi notu nedir? Bankaların ortak oluşturdukları veri tabanları sayesinde tüm bankalar kimlik bilgisi numaralarının üzerinden müşterilerinin geçmiş kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi verilerini takip edebilmektedir.

İşte bankalardan kullanılan krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları gibi kredili ürünlerin geri ödeme performansları, bankalardan kullandığınız krediler ve aylık geliriniz gibi farklı kriterlerin temel alındığı ortalama hesabı kredi notu olarak isimlendirilmektedir. Bankaların kredi notu sorgulaması yapmasının en önemli nedeni borcuna sadık olan kişileri belirlemek ve sadece bu kişilere kredi kullandırmaktır.

Bu sayede batık kredi riski azalır ve banka düşük kredi notu ortalaması olan yani borcunu düzenli ödemeyen kişilere dilerse kredi notu vermemeyi tercih etme hakkına sahiptir. Günümüzde düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmakla beraber genelde bu tip bankalar çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulamaktadır. Yani banka daha yüksek kazanç elde edebilmek için isterse kredi riski yüksek olan kişilere de kredi onayı verebilmektedir. Günümüzde bankalar düzenledikleri özel kampanyalar ile yüksek kredi notu ortalaması olan müşterilerine kredi notuna göre kredi kullandırmakta olup çok daha düşük kredi faiz oranları uygulamaktadır.