Kredi notunun yüksek olması artık günümüzde mali prestij açısından son derece önemli kabul edilmektedir. Kredi notuna göre kredi kampanyaları düzenleyen bankalar yüksek kredi notu ortalamasına sahip olan müşterilerine daha düşük kredi faiz oranları uygulamaktadır. Aynı zamanda banka kredi notu ortalaması taksitli cep telefonu almak ya da senetsiz beyaz eşya almak isteyen kişiler için de oldukça önemli kabul edilmektedir.

Banka Kredi Notu Hesaplama 

Bankalar müşterilerinin kredi notu ortalamalarını Findeks internet sitesi üzerinden sorgulamaktadır. Yani sanılanın aksine banka kredi notu hesaplama işlemini bankalar değil, bankalar tarafından kurulan Findeks internet sitesi sistemi gerçekleştirmektedir. Bankalardan kredi notu öğrenmek isteyen kişiler banka şubeleri üzerinden ya da bankaların internet şubesi üzerinden kredi notu hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi notunu yükseltmek ya da yüksek seviyelerde tutmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konu hiç şüphesiz ödeme düzenleridir. Bankalara olan kredi borcu, kredi kartı ödemesi ya da kredili mevduat hesabı ödemelerinin düzenli yapılmasının yanı sıra bankadan otomatik ödeme talimatı verilen düzenli ödemelerin de mutlaka son ödeme tarihi içerisinde yapılması gerekmektedir.

Buna ek olarak gereksiz yere kredi kullanmamak, kredi kartı limitini kullanmak ve ay sonu geciktirmeden mümkün olduğunca borcun tamamını yatırmak ve kişinin belgelenebilir aylık gelirini yükseltebilmesi kredi notu için olumlu yansımalara neden olacaktır.