Ödemelerinize Dikkat Edin!

Uzun vadede kredi notu ortalamasını etkileyen en önemli faktör kişinin borçlarını ödeme düzenidir. Borçların mutlaka son ödeme tarihi geçirilmeden yapılması, mümkün olduğunca borcun tamamının yatırılması gerekir. Örneğin kredi kartı borcu olan kişilerin kredi kartı ekstresi üzerinde yer alan toplam borcu yatırmaları ile kredi kartı asgari ödeme tutarı ödemelerini yapmaları dahi kredi notu ortalamasının farklılıklar göstermesine neden olmaktadır. Kredi borcu ve kredi kartı ödemelerinin yanı sıra banka hesabından otomatik ödeme talimatı veren kişilerin bu faturaların ödemelerini de asla atmamaları gerekir.

Mümkün Olduğunca Bankalar Üzerinden İşlem Yapın

Bankalar ile sık çalışmak ve sık sık bankacılık ürünlerini kullanmakta kredi notu ortalamasını yükselten önemli bir faktördür. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin bu nedenle bankadan vadesiz hesap açtırmak, bu hesaptan otomatik ödeme talimatı vermek ve bankamatik kartı ile alışveriş yapmak gibi bankacılık işlemlerini çok daha sık kullanmaları önerilmektedir.

Gereksiz Yere Kredi Kullanmayın 

Kullanılan her yeni kredi ve dolan her kredi kartı limiti kişinin kredi riski miktarının artması anlamına geldiği için kredi notu ortalaması otomatik olarak düşürülmektedir. Bu nedenle çok ihtiyaç duymadığınız kredileri kullanmaktan kaçınmanız, gereksiz taksitli alışverişler yaparak kredi notu limitinizi arttırmamak önemlidir.

Kredi notunu yükseltmek hem kişinin çok daha kolay bir şekilde kredi almasını sağlamakta hem de istediği kadar kredi kullanma özgürlüğü elde etmesini mümkün kılmaktadır. Bu nedenle kişinin kredi notu ortalamasını mutlaka iyi seviyelerde tutmak için çabalaması gerekir. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi Borcu ve Kredi Kartı Borcunuzu Düzenli Ödeyin!

Kredi notunu yükseltmek için dikkat etmeniz gereken ilk şey kesinlikle bankalara olan ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanızdır. Kredi taksitleri her ay mutlaka en geç son ödeme tarihinde yatırılmalı yine kredi kartı borçları içinde aynı tutum izlenmelidir. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler de en azından kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yapılmalıdır. Ancak üst üste kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı yatırılırsa bu durumda yine kredi notu olumsuz etkilenir. Önemli olan borçların tam vaktinde tam olarak yatırabilmektir.

Hesabınızdan Otomatik Ödeme Talimatı Verin 

Bankada vadesiz hesap açtırın ve bu hesap üzerinden düzenli ödeme talimatları verin. Kiranızı ve faturalarınızı bu hesaptan ödeyin. Hesabınıza sık sık para yatırıp çekin. Yani hesaba giriş çıkış miktarını arttırın.

Kredi Kartınızı Kullanın

Kredi kartı limitinizi her ay full kullanın ve borcunuzu yine tam ödeyin. Bu sayede kredi notunuz büyük oranda artacaktır.