Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarını mümkün olan en yüksek seviyede tutmaları çok önemlidir. Peki, banka kredi notu en kolay nasıl yükselir? Kredi notumu yükseltmek istiyorum diyen kişilerin yapmaları gerekenler şunlardır;

  • Yeni kredi kullanmak kredi riski oranınızı yükselttiği için otomatik olarak kredi notunu düşürecektir. Bu nedenle gereksiz yere kredi kullanmaktan mutlaka uzak durulmalıdır. Aynı şey kredi kartı içinde geçerli olup kredi kartı limiti mümkün olduğunca boş tutulmaya çalışılmalıdır.
  • Hali hazırda ödemesi devam eden kredi borçları bulunan kişilerin bu borçları kapatmaları kredi notu ortalamasını yükseltecektir. Bu nedenle elinde nakit parası olan kişilerin mümkünse kredi borcu ve kredi kartı borcu rakamlarını sıfırlamaları en kısa sürede kredi notunu en hızlı yükseltecek adım olarak öne çıkmaktadır.
  • Bankalara olan borç ödemelerinde düzenli olarak borçlarınızı yatırmanız uzun vadede kredi notu ortalamanız için olumlu etkiler oluşturacaktır. Aynı şekilde bankalar üzerinden düzenli ödeme talimatı veren tüm ödemelerde de borçlar düzenli olarak ödenmeli ve bankaya “ben güvenilir biriyim” mesajı mümkün olduğunca net olarak verilmelidir.