Ülkemizde faaliyetlerini bankacılık alanında sürdüren çeşitli bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan olan özel ve kamu bankaları iş ve işlemlerini belirli bir kanuna göre yapmaktadır. Ülkemizde bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankaların iş ve işlemlerini sürekli olarak denetlemektedir.

Bankaların Faaliyet Alanları
İnsanlar genelde maaş ödemesi, vadeli ve vadesiz işlemler, para transferleri, fatura ödemeleri, kredi kullanımı veya kredi kartı kullanımı gibi alanlarda bankalara müracaat ederler. Fakat son zamanlarda insanların başına gelen tatsız olaylardan dolayı bankalar kiralık kasa hizmeti de sunmaya başlamışlardır.

Kiralık Kasa İhtiyacı
Özellikle yeni evlenen çiftler mevcut paralarını ve değerli takılarını bu kasalara koyarak güvende muhafaza altına almaktadırlar. Bu muhafaza altına alınan değerli eşyalar yıllık olarak kiralık kasalarda tutulmaktadır. İnsanlar evlerde kıymetli takılarını veya değerli madenlerini bırakmaları halinde çalınma ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bundan dolayı insanlar kiralık kasalara yönlenmektedir.

Kiralık Kasa Özellikleri
Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankalar kiralık kasa imkanlarını müşterilerine sunmaktadır. Kiralık kasalar genelde küçük, orta ve büyük olmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri ise küçük olan kiralık kasalardır.

Kiralık Kasa Başvuru
İnsanlar aldıkları tekliflerden birisine karar vermekte ve ilgili bankaya gitmektedir. Banka burada kiralık kasa sözleşmesi imzalatmakta ve kiralık kasaya kimlerin yetkili olarak girmesi gerektiğini sormaktadır. Bu kararın verilmesinin ardından imza föyleri doldurulmakta ve kiralık kasa kullanma saati konusunda müşterilere bilgi verilmektedir. Bu kiralık kasaların her kullanımında müşteriye verilen kasa anahtarı ile birlikte gelmesi gerekmektedir. Kiralık kasanın iki adet anahtarı bulunmaktadır. Bu anahtarlardan birisi bankada diğeri ise müşteride olmaktadır. İki anahtar bir araya gelmediği sürece kasanın açılması imkânsızdır.

Kiralık Kasa Fiyatları
Küçük boy kiralık kasa 225 Türk Lirasından Başlamakta ve 350 Türk lirasına kadar gitmektedir. Orta Boy kiralık kasalar ise 250 Türk lirasından başlamakta ve 400 Türk lirasına kadar yükselmektedir. Büyük boy kiralık kasa fiyatları ise 300 Türk lirasından başlamakta ve 520 Liraya kadar yükselmektedir.

En Uygun Kiralık Kasa
Bankalar arasında en uygun küçük boy kiralık kasayı 225 Lira ile ING ve TEB bankası vermektedir. Orta boy kiralık kasa ise 275 Türk Lirası ile yine ING bank ve TEB Bankası vermektedir. Büyük boy kiralık kasalarda ise 300 Türk lirası ile Halk bankası vermektedir

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.