Hırsızların her geçen gün akla hayale gelmeyecek yeni yöntemler bulmaları birikim yapmak isteyen kişileri yastık altı birikimlerinden uzaklaştırarak bankalara doğru itmektedir. Özellikle de altına yatırım yapmak isteyen kişilerin pek çoğu artık ya bankadan altın hesabı açtırmak yöntemini tercih etmekte ya da kiralık kasa tutarak yatırımlarını burada saklamaktadır. Peki, bankaların kiralık kasa ücretleri ve ölçüleri nelerdir?

Kiralık Kasa Ölçüleri Nedir ?

Bankaların sunduğu kiralık kasa hizmetinde 3 farklı kasa boyutu seçeneği sağlanmaktadır. Bu ölçülerde genişlik ve derinlik sabit olarak kalırken sadece yükseklik ölçüsü değişkenlik göstermektedir. 3 farklı kasa boyutundan ilki küçük boy kiralık kasa ölçüsüdür.İstisnasız tüm bankaların sunduğu ortak kasa boyutları küçük boy kasa, orta boy kasa ve büyük boy kasa olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

En ucuz kiralık kasa fiyatları arayan kişiler için en ekonomik çözüm küçük kiralık kasa olarak öne çıkmaktadır. Ancak herkesin bu kasa tipini tercih etmesi ve sınırlı sayıda olması küçük kiralık kasa taleplerinin karşılanmasını zorlaştırmaktadır. Küçük ziynet birikimleri ve nakit para saklama için küçük boy kiralık kasa yeterli olacaktır.

Küçük boy kiralık kasa ölçüleri yükseklik 115 mm, genişlik 245 mm ve derinlik 410 mm olarak uygulanmaktadır.

Orta boy kiralık kasa ölçüleri ise yükseklik 165 mm, genişlik 245 mm ve derinlik 410 mm ‘dir.

Büyük boy kiralık kasa ölçüsü ise yükseklik 265 mm, genişlik 245 mm ve derinlik 410 mm olarak uygulanır.

Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri Ne Kadar ?

Kiralık kasa fiyatları bankalar arasında farklılıklar göstermeket olup her bankanın kendi fiyatlandırma politikasına göre belirlenmektedir. Ancak her bankada standart olarak uygulanan bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan ilki kiralık kasa tutmak istiyorum diyen kişiden talep edilen kiralık kasa depozito bedelidir. Bu bedel tüm bankalardan istenmekte olup bu nedenle depozitosuz kiralık kasa bulunması mümkün değlidir. Ortalama fiyatlar baz alındığında ise;

Küçük boy kiralık kasa fiyatları olarak 150 lira talep edilmektedir.

Orta boy kiralık kasa ücreti olarak 200 lira talep edilmektedir.

Büyük boy kiralık kasa ücreti olarak 250 lira talep edilmektedir.

Son dönemde hırsızlık olaylarının çok fazla artması evlerinde değerli ziynet eşyaları, takı yada nakit para bulundurmak isteyen kişilerin bu kararlarını bir kez daha gözden geçirmelerine neden olmaktadır. Artan riski almak istemeyen kişilere yönelik olarak sunulan en etkili çözüm ise bankalarda kiralık kasa tutmaktır.

Kasa Kiralama Nasıl Yapılır ?

Güvenle saklamak istediğiniz eşyanız, nakit paranız ya da ziynet eşyanız bulunuyorsa bu durumda en güvenilir saklama alanı kesinlikle kiralık kasalardır. Bankadan kasa kiralamak isteyen kişilerin yapmaları gereken tercih ettikleri bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak hangi şubede kiralık kasa hizmetinin bulunduğunu öğrenmektir. Çünkü her şubede kasa kiralama hizmeti sunulmamakta olup her bankanın belirli şubelerinde gerekli donanım yer almaktadır.

Bankaların sunduğu her hizmette olduğu gibi kiralık kasa hizmeti de ücretlidir. Kiralık kasa fiyatları 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da hem tercih edilen bankaya hem de tercih edilen kasa boyutuna göre değişkenlik göstermektedir.

Bankaların kiralık kasalarla ilgili belirlediği fiyatlar nedir?

Garanti Bankası Kiralık Kasa Fiyatları

Garanti Bankası Kiralık Kasa Fiyatları

Garanti Bankası Kiralık Kasa Fiyatları

Akbank Kiralık Kasa Fiyatları

Akbank Kiralık Kasa Fiyatları

Akbank Kiralık Kasa Fiyatları

Finansbank Kiralık Kasa Fiyatları

Finansbank Kiralık Kasa Fiyatları

Finansbank Kiralık Kasa Fiyatları

Albaraka Kiralık Kasa Fiyatları

Albaraka Kiralık Kasa Fiyatları

Albaraka Kiralık Kasa Fiyatları

Ülkemizde faaliyetlerini bankacılık alanında sürdüren çeşitli bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan olan özel ve kamu bankaları iş ve işlemlerini belirli bir kanuna göre yapmaktadır. Ülkemizde bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankaların iş ve işlemlerini sürekli olarak denetlemektedir.

Bankaların Faaliyet Alanları
İnsanlar genelde maaş ödemesi, vadeli ve vadesiz işlemler, para transferleri, fatura ödemeleri, kredi kullanımı veya kredi kartı kullanımı gibi alanlarda bankalara müracaat ederler. Fakat son zamanlarda insanların başına gelen tatsız olaylardan dolayı bankalar kiralık kasa hizmeti de sunmaya başlamışlardır.

En Uygun Kiralık Kasa Hangi Bankadadır ?

Bankalar arasında en uygun küçük boy kiralık kasayı 225 Lira ile ING ve TEB bankası vermektedir. Orta boy kiralık kasa ise 275 Türk Lirası ile yine ING bank ve TEB Bankası vermektedir. Büyük boy kiralık kasalarda ise 300 Türk lirası ile Halk bankası vermektedir

İnsanlar genelde maaş ödemesi, vadeli ve vadesiz işlemler, para transferleri, fatura ödemeleri, kredi kullanımı veya kredi kartı kullanımı gibi alanlarda bankalara müracaat ederler. Fakat son zamanlarda insanların başına gelen tatsız olaylardan dolayı bankalar kiralık kasa hizmeti de sunmaya başlamışlardır.

Kiralık Kasa İhtiyacı
Özellikle yeni evlenen çiftler mevcut paralarını ve değerli takılarını bu kasalara koyarak güvende muhafaza altına almaktadırlar. Bu muhafaza altına alınan değerli eşyalar yıllık olarak kiralık kasalarda tutulmaktadır. İnsanlar evlerde kıymetli takılarını veya değerli madenlerini bırakmaları halinde çalınma ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bundan dolayı insanlar kiralık kasalara yönlenmektedir.

Kiralık Kasa Özellikleri
Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankalar kiralık kasa imkanlarını müşterilerine sunmaktadır. Kiralık kasalar genelde küçük, orta ve büyük olmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri ise küçük olan kiralık kasalardır.

Kiralık Kasa Başvuru Nasıl Yapılır ?

İnsanlar aldıkları tekliflerden birisine karar vermekte ve ilgili bankaya gitmektedir. Banka burada kiralık kasa sözleşmesi imzalatmakta ve kiralık kasaya kimlerin yetkili olarak girmesi gerektiğini sormaktadır.

Bu kararın verilmesinin ardından imza föyleri doldurulmakta ve kiralık kasa kullanma saati konusunda müşterilere bilgi verilmektedir. Bu kiralık kasaların her kullanımında müşteriye verilen kasa anahtarı ile birlikte gelmesi gerekmektedir. Kiralık kasanın iki adet anahtarı bulunmaktadır. Bu anahtarlardan birisi bankada diğeri ise müşteride olmaktadır. İki anahtar bir araya gelmediği sürece kasanın açılması imkânsızdır.