İster şehirde ister köyde yaşayın yani nerede olduğunuz ve ne işle meşgul olduğunuzun fark etmediği bir şekilde her insanın bankalara işi düşmektedir. Hiçbir ürün ya da hizmet almıyorsanız bile büyük olasılıkla bir bankadan maaşınızı alıyorsunuzdur.

Dolayısıyla her banka müşterisi gibi siz de çalıştığınız bankaların gerçekleştirebileceği olası kesintilere karşı şimdiden önlemlerinizi almalı veya bu zamana kadar karşılaştığınız kesintilerin bir daha olmaması için birazdan sunacağımız önerileri dikkate alabilirsiniz.

Hangi Banka ile Çalışacağınızı ve Hangi Hizmeti Alacağınızı Araştırın

Öncelikle hatırlatmamız gerekir ki, tıpkı alışveriş yaptığınızı marketi ya da giyim ürünlerini beğendiğiniz mağazayı seçerken nelere dikkat ediyorsanız banka ve banka hizmeti seçiminde de aynı şekilde bir ürün ya da hizmet alacağınızı ve bunu seçme şansınız olduğunu bilmelisiniz.

Dolayısıyla ilk başta yapılması gereken, önceliklerin belirlenmesidir. Bu sayede ne istediğinizi ve istediklerinizi karşılayan bir bankadan ne beklediğinizi bilerek hareket eder, sonunda da içiniz rahat bir şekilde finansal işlerinizi yapabilirsiniz.

Banka Kesintileri ve Ücretleri Nasıl Engellenir?

Banka Kesintileri ve Ücretleri Nasıl Engellenir?

Eğer yaşadığınız yer şehir merkezlerine uzak ya da nüfusu az bir bölge ise ya da sık sık iller arası yolculuk yapıyorsanız tabii ki önceliğiniz, en yaygın ve en çok ATM ya da şubeye sahip banka olacaktır. Tam aksine, fiziksel bir şubeye bile ihtiyaç duymuyorsanız ve sadece arada sırada ATM üzerinden para çekmeniz yeterliyse, yani işlerinizin büyük çoğunluğu internet bankacılığı ya da ilgili bankanın mobil uygulaması üzerinden yapıyorsanız da Enpara, CepteTEB gibi fiziksel şubesi olmayan hizmetleri kullanabilirsiniz.

Banka Kartı mı Kredi Kartı mı?

Her şeyden önce şunu bilmelisiniz ki, eğer ihtiyacınız yoksa kredi kartı kullanmak zorunda değilsiniz. Zira yeterli ve sürekli bir şekilde olası ihtiyaçlarınızı da karşılayacak düzeyde nakdiniz varsa sadece banka kartına sahip olmak da yeterlidir. Zira her kredi kartı en genellikle ve en azından bir yıllık kart aidatı ücretini de beraberinde getirir. Bu nedenle gerçekten ihtiyacınız yoksa özellikle de EFT, hesap işletim ücreti gibi kesintiler uygulamayan bir banka kartı da işinizi fazlasıyla görecektir.

Eğer bir kredi kartı kullanmanız gerekiyorsa yıllık kart ücreti almayan, az kart ücreti alan veya çeşitli ek hizmetler kullanmanız vesilesiyle söz konusu kart ücretini almayan kredi kartlarını seçebilirsiniz. Kimi kredi kartları da finansal çözümlerden ziyade prestij odaklı hizmetler ve ürünler sunmakta. Eğer söz konusu ürün ya da hizmetleri kullanan biri değilseniz sadece havalı ya da cazip göründüğü için o kartı almanızı da önermiyoruz.

Banka Kesintileri ve Ücretleri Nasıl Engellenir?

Banka Kesintileri ve Ücretleri Nasıl Engellenir?

Mobil Uygulama ve İnternet Bankacılığı Kullanın

Günümüzde artık hemen her bankanın internet bankacılığı ve mobil uygulaması bulunuyor. Şubeleri kullanmadığınız ve dolayısıyla da söz konusu bankaya iş yükü de getirmediğiniz için bir havale ya da EFT işleminde bile ya hiç ücret alınmıyor ya da şube ya da ATM üzerinden gerçekleşenlere göre az bir ücret kesiliyor. Dolayısıyla işlemleriniz için önceliğiniz internet bankacılığı veya mobil uygulama olmalıdır. Diğer yandan bu araçları kullanmak size zaman kazandırır.

Otomatik Ödeme Talimatlarını Tercih Etmeye Çalışın

Modern dünyanın gerçeklerinden bir diğeri de faturalardır. Hemen her insanın veya aile reisinin en azından su ve elektrik faturası ödemesi gerekmektedir. Bu faturaların tahsilatı için geçmişte uzun sıralarda zaman harcamak neredeyse sıradan bir şey haline gelmişken günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte birkaç saniyede dijital ortamlarda işler tamamlanabilmektedir. Ayrıca daha da kolay bir yöntem de bulunuyor. O da otomatik ödeme talimatı.

Sürekli çalıştığınız bir banka varsa ve yine uzun süreler o bankayla çalışmayı düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla faturalarınız ve diğer ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Diğer yandan birçok banka bu talimat için sizlere ek kazançlar ya da hizmetler sunmaktadır.

Örneğin bir banka üç ödeme talimatı vermeniz halinde yıllık kart ücreti almayacağını belirtirken, bir başka banka da birikim hesabınıza işlenen faiz oranını bir puan artıracağını söyleyebilir. Hem bu tür avantajlardan faydalanmış olursunuz hem de faturalarınızla zaman kaybetmezsiniz.