Banka kartlarınızı ve kredi kartlarınızı sık kullanırsanız kartlarınızın şifresini unutmanız pek mümkün olmamaktadır. Ancak sık kullanmadığınız kartlarınızın şifresini unutabilirsiniz. 

Banka kartınızın şifresini unuttuğunuzda neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımıza göz atın. Bu yazımızda kredi kartınızın ya da banka kartınızın şifresini unuttuğunuzda neler yapmanız gerektiğini ve neleri yapmaktan kaçınmanız gerektiğini anlattık.

Banka kartınız ve kredi kartınız varsa bunların her birinin bir şifresi vardır. Bazı kart sahipleri kullanım açısından kolaylık sağlaması için tüm kartlarının şifresini aynı yapmaktadırlar. Bazı müşteriler ise kredi kartlarının şifresini ayrı ve tek bir şifre şeklinde belirlerken banka kartlarının tümü için ayrı ve tek bir şifre oluşturmaktadır.

Banka Kartı Şifresi Nasıl Olmalıdır?

Kredi kartı ve banka kartı sahiplerinin her biri şifre belirleme ve bu şifreleri anımsama konusunda kendileri için en kolay olan yöntemi belirlemektedirler. Bazı müşteriler kartlarının şifresini bir kâğıda yazıp bu kâğıdı cüzdanlarında taşırlarken bazı müşteriler de hatırlaması kolay olsun diye doğum yıllarını ya da günlerini kart şifresi yapmaktadırlar.

Aslına bakarsanız sözünü ettiğimiz son iki yöntem hiç tavsiye dilen yöntemler değildir. Çünkü bu yöntemleri kullanan kişiler cüzdanlarının çalınması ya da kartlarının başka ve tehlikeli kişilerin eline geçmesi hâlinde kartlarını riske atmış olacaklardır. Cüzdana saklanan kâğıdın bulunması hâlinde kötü niyetli kişiler bunun şifre olduğunu düşünecek ve kâğıtta yazılı olan sayıları kartı kullanmak için deneyeceklerdir.

Kartınızın şifresini kesinlikle doğum yılınızla aynı şekilde belirlememelisiniz. Ayrıca kart şifrenizi oluşturan sayıların tümü aynı olmamalı ya da şifreniz ardışık rakamlardan oluşmamalıdır. Banka kartınızın ve kredi kartınızın şifresini herhangi bir sebeple unutabilirsiniz. Eğer kartlarınızı sık sık kullanmıyorsanız şifrelerinizi unutabilirsiniz. Ayrıca eğer kartlarınızın şifreleri hatırlayabileceğiniz sayılardan oluşmuyorsa yine unutmanız mümkündür.

Kartınızın Şifresini Unuttuğunuzda Ne Yapmalısınız?

Kart şifresi unutmak son derece olağan bir durumdur. Kartlarının şifrelerini unutan çok sayıda insan vardır. Yani öncelikle kart şifresini unutan tek insan olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Kartınızın şifresini hatırlayamadığınızı fark ettiğiniz anda öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini yani telefon bankacılığını aramalısınız.

ATM’de kartınızla bir işlem yapacağınız sırada kart şifrenizi unuttuğunuzu fark ettiğiniz anda şifrenizi tekrar tekrar girmeyi denememeli hemen iptal tuşuna basarak kartınızı geri almalı ve müşteri hizmetlerini arayarak yaşadığınız durumu anlatmalısınız. Eğer ATM’de kart şifrenizi hatırlamaya çalışarak şifrenizi tekrar tekrar girerseniz yaptığınız üçüncü denemede kartınız bloke olacak, ATM kartınızı alacak ve geri vermeyecektir. Yani bu durumda şifrenizi unutmanız size pahalıya mal olacaktır.

Banka kartınızın ya da kredi kartınızın şifresini unutursanız yapmanız gereken şey hemen bankanızın telefon bankacılığını kullanarak müşteri hizmetlerine ulaşmaktır. Ancak hizmet aldığınız bankaya bağlı olarak kartınızın şifresini değiştirmek için kullanabileceğiniz kanallar değişmektedir. Bazı bankalar kart şifresinin değiştirilmesi işlemini internet bankacılığını kullanarak da yapmanıza olanak vermektedir.