Bankalara olan borçlarını ödemeyen kişilerin kayıt altına alındıkları özel listelere kara liste adı verilmektedir Merkez Bankası kara liste uygulaması günümüzde TBB Risk Merkezi tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu ise kredi notu ortalamasının hesaplanmasından sorumludur. Bu nedenle kara liste sorgulaması yapmak isteyen kişilerin TBB Risk Merkezi sitesi üzerinden kara liste sorgulama formunu doldurmaları gerekmektedir.

Aralarında Türkiye’nin en büyük ve en güçlü bankalarının yer aldığı 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu kredi başvurularının değerlendirilmesinde kullanılan kredi notu ortalaması hesaplamasının yapıldığı Findeks internet sitesi sorumluluğunu üstlenmektedir. Kredi notu ile kara liste iki ayrı kavram olup kredi notu ortalaması kişinin daha düşük faiz oranları ile daha yüksek limitli ve çok daha kolay bir şekilde kredi kullanmasını sağlamaktadır.

Kara liste ise bankalara olan borçlarını ödemeyen kişilerin kayıt altına alındığı bir liste olup kara listede olanlara kredi verilmediği için mutlaka kişilerin bu listeye girmemek adına tüm borçlarını zamanında ödemeye dikkat etmeleri gerekir. Aksi durumlarda kredi onayı alınması zorlaşır. Banka kara liste affı 2016 yılında çıksa dahi ne yazık ki bankalar el altına KBB Risk Merkezi kara liste kayıtlarını silse dahi bu kayıtları saklamakta bu nedenle de kara listeye giren kişilere kredi onayı vermemektedir.