Banka konut kredilerinin yanı sıra aynı zamanda ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde de ipotek koymuş olduğu taşınmazı borcun vadesinde ödenmemesi halinde satma hakkına sahiptir. Peki, banka ipotekli evi nasıl satar? Öncelikle konutun satışa çıkarılma süreci önemlidir. Çünkü banka genelde en son ana kadar borcu tahsil etmeye çalışır ve son çare olarak ipotekli konutun satışını kullanır.

Banka ilk ay borcun ödenmemesi durumunda kısa mesaj ya da mail göndererek veya da telefonla arayarak müşterisinin borcunu ödemesini talep eder. İkinci borç ödeme vadesinde durumun tekrarlaması durumunda banka yazılı olarak ihtar çeker ve borcu ödemenizi ister. Borcun 3 vade süresi gelmesine rağmen ödenmemesi durumunda ise borç bankanın avukatına iletilerek yasal işlemler başlatılır.

Durumun bu noktaya gelmesi halinde yani borcun avukat aracılığı ile yasal işlemler altında tahsil edilmesi durumunda kişi kara liste adı verilen ve borçlarını ödemeyen kişilerden oluşan bir listeye girer ki buda bir daha kredi kullanmasının artık çok zor olduğu anlamına gelir. Banka avukatı size yeni bir ödeme listesi sunar ve bu listeyi onaylamanız durumunuzda konut kredisi yapılandırma işlemi gerçekleştirilir. Ancak avukat aracılığı ile de borç tahsil edilemez ise bu durumda banka ipotekli konutun satışını gerçekleştirir. Bunun için ilk olarak satışın tarihi ve satış fiyatını içeren bir ilan verilir ve gelen başvurular değerlendirilerek konutun satış süreci tamamlanır.