Havale ya da EFT yapmak isteyen kişilerin ihtiyaç duydukları verilerden biri de ödeme geçecekleri kişi ya da kurumların hesap numaralarını bilmek zorunda olmalarıdır.

Pek çok kişi bankamatik kartı ya da T.C. kimlik numaraları üzerinden bankacılık işlemlerini yaptıkları için hesap numaralarını bulmakta zorlanır. Peki, hesap numarası nedir, nerede yazar?

Hesap Numarası Ne Demek?

Her banka kendi içerisinde farklı bir sistem uygulamakla beraber mutlaka müşterilerine bir hesap numarası vermektedir. Kişinin o bankada gerçekleştirdiği tüm bankacılık işlemlerinin takip edilmesini sağlayan özel koda hesap numarası adı verilir.

Aynı banka ya da şube üzerinde açılan her hesabın farklı bir hesap numarası olur. Yani kişinin vadesiz hesabı bulunuyor ise bu hesabın numarası farklı olurken yatırım hesabı açması durumunda o hesabında farklı bir numarası olur.

Hesap Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Hesap numaranızı öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntemle beraber en kolay yöntem müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden sorgulamada bulunmaktır. Müşteri temsilcisi öncelikle kişisel güvenlik bilgilerinizi teyit etmenizi isteyecek ardından T.C. kimlik numarası üzerinden banka hesabı numarası bilgisini size aktaracaktır.

Bir diğer kolay yöntem ise bankamatik kartı üzerinden bu bilgiyi okumaktadır. Bankamatik kartlarının ön yüzünde kart numarası altında yazan numara kişinin hesap numarasıdır. Bazı bankalarda bu alan müşteri numarası yazılmakta olup banka şubesini ziyaret ederek kimlik belgeniz ile numaranızı öğrenmeniz mümkündür.